Президент Віктор Ющенко пишається тим, що захиталося |
«Майбутнє України як незалежної держави існує тільки в одному вимірі – коли вона буде демократична. Українська незалежність може відбутися тільки в контексті демократичної політики», - заявив Президент під час урочистого відкриття в Києві п’ятої сесії Форуму Ради Європи «За майбутнє демократії».
Він констатував, що поточна політична ситуація в Україні не є простою. Перед державою постали, за його словами, чотири основні виклики – це становлення державності, утвердження незворотності демократичного процесу, інтеграція до європейської та євроатлантичної спільнот та організація конкурентних ринкових економічних відносин.
Глава держави наголосив, що виклики демократії є досить серйозними, коли в самій Україні є сили, які пропонують повернутися назад, і ця політика рясно підтримується.
Він наголосив, що в історії України була одна причина втрати незалежності – зовнішнє втручання.
Гарантією від повторення таких прецедентів, на переконання Президента, має стати інтеграція до європейських та євроатлантичних політичних інституцій, і громадська підтримка такого курсу зростає. «Формуючи демократію, творячи українську державність, ми інтегруємося до європейських структур, які дають відповідь на безпекові виклики сьогодення», - сказав Віктор Ющенко.
До загроз демократії Президент також зарахував недосконалість політичної системи, що була закладена конституційною реформою 2004 року, зокрема пропорційної виборчої системи. Президент також наголосив на надзвичайному обсязі депутатської недоторканності. Він нагадав, що свою конституційну реформу запропонував у тому числі заради запровадження відкритих списків на парламентських виборах та мажоритарної системи - на місцевих. Така реформа має адаптувати для України більшість демократичних процедур, характерних для більшості країн Ради Європи та Європейського Союзу, і вона вже отримала позитивні висновки Венеціанської комісії.
«Нині формується ціла кланова модель із проблемними моральними цінностями, які значною мірою відкидають процес демократії, моральність, які мають бути у нормальних суспільствах», - прокоментував він поточну ситуацію.
Президент наголосив, що демократія дозволила утвердити не лише політичні свободи – свободу вибору та свободу слова, а й економічний прогрес, гарантувати соціальні стандарти. Свідченнями цього стали п’ятиразове зростання іноземних інвестицій, подвоєння державного бюджету та валового національного продукту. В результаті Україна за міжнародними рейтингами стала політично вільною країною (за оцінкою Freedom House).
«Свобода слова та вільний журналіст – це 50% наших демократичних завоювань. Це та основа, яка не допустить відкатних явищ», - переконаний Президент.
Серед успіхів останніх 4 років він також назвав практичне наближення до ЄС у енергетичній, освітній сферах, політичне наближення, про які свідчать переговори про укладення угоди про асоціацію та створення зони вільної торгівлі. «В основі політики, яку проводжу я, знаходиться один посил – Україна повертається додому, Україна повертається в Європейський Союз, бо Україна завжди була, є і, безумовно, буде європейською державою», - сказав Віктор Ющенко.
Президент висловив вдячність організаторам Форуму Ради Європи «За майбутнє демократії» за його проведення в Києві, а також представникам країн-членів Ради Європи – за підтримку європейських прагнень України.
«Переконаний, що разом з вами ми зробимо політику, результатом якої буде розширення колективного безпекового простору в Європі, і Україна буде невід’ємною частиною цього простору. Ми приєднаємося до тих політичних європейських інституцій, які формують єдину узгоджену європейську економічну, фінансову і соціальну політику», - сказав Глава держави.
Між тим, неурядова міжнародна організація «Репортери без кордонів» у своєму щорічному звіті відзначила, що в Україні ситуація зі свободою слова погіршилася у порівняні із минулим роком.