ОБСЄ допомагає Україні запобігати тортурам |
Про це в понеділок у Львові йшлося на міжнародній конференції.
Левова частка людей, які розслідують кримінальні злочини, працює методом «вибивання» доказів. Це явище масове і системне, заявив співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров.
Як показало дослідження цієї правозахисної організації, близько півмільйона осіб в Україні щорічно зазнають тортур у різних проявах. Ідеться про насильство щодо затриманих у міліцейських дільницях, слідчих ізоляторах, приймальниках-розподільниках, виправних закладах тощо.
Робота мобільних груп
Серед ефективних методів протидії тортурам є робота так званих мобільних груп. Це коли установу зненацька перевіряють громадські правозахисники. Проект з функціонування мобільних груп підтримує ОБСЄ. В інтерв’ю «Німецькій хвилі» координатор проектів ОБСЄ в Україні Любомир Копай повідомив, що допомога полягає не лише у фінансах, але й у підготовці людей, які їздять у заклади закритого типу.
«Робота мобільних груп дуже актуальна. Тут важливими є три речі: щоб ці люди були добре підготовленими, вільний доступ до закладу і щоб на їхні рекомендації реагували», - зауважив Любомир Копай. За його словами, важливо, щоб такі групи працювали і у в’язницях, чого поки що немає. Бюджет проекту – близько сімдесяти тисяч євро.
Водночас правозахисники наголошують, що законодавство недосконале, і дозволяє кривдникам уникати покарання за «катування». А ще – прокуратура не поспішає розслідувати такі справи.