![]() |
Андрій Новак під час презентації своєї книги «Як підняти українську економіку». Фото Олени Каганець
|
Відомо, що Україна знаходиться під впливом глобалізації, яку ми не можемо “відмінити” або ігнорувати. Глобалізація – це об’єктивний наслідок розвитку економіки, і нам необхідно навчитися жити в її умовах. Автор пропонує українську економічну модель, яка враховує наш менталітет, природонаділеність, геосусідство та реалії сучасного світу:
“Саме менталітет народу повинен бути стрижнем економічної системи держави цього народу, оскільки в ньому відображені національна культура, традиції і досвід господарювання в умовах власних природних багатств та оточуючого сусідського господарсько-торгівельного середовища. Що не кажи, а на землі і в хаті найкраще господарюють їх споконвічні володарі за власноруч і власнорозсуд сформованими “правилами гри”, при чому на всіх рівнях: особистом, у домашніх господарств, організацій і підприємств, на рівні влади.”
В сьогоднішньому світі вже починає панувати постіндустріальна економіка. А в Україні при владі знаходяться представники індустріальної економіки, ставленики індустріальних гігантів, люди “індустріального” мислення. Звичайно, вони просто не в змозі усвідомити причини економічної стагнації. Але при тому “команда професіоналів”, про яку так полюбляє казати пан Азаров, обіцяє “золоті гори” та різке покращення життя, навіть не здогадуючись, що їхній “професіоналізм” – це інструментарій індустріального минулого, який сьогодні вже не діє.
Автор пропонує цілісну модель конкурентоздатної та високоефективної української економіки в сучасних умовах глобалізованих світових економічних відносин і називає її Трифункціональною моделлю економічного підйому. Ця економічна модель працює на трьох функціях:
- функція виробництва;
- функція продажу;
- функція розподілу результатів продажу.
Функція розподілу є сьогодні найболючішою, адже всі політики будують свої політичні програми на тому, як, кому і що “підкинути”, зовсім не думаючи про те, де це “щось” узяти.
Насправді проблема української економіки не в її структурі, не у формі власності тощо. Проблема – у низькій ефективності у кожній з вище перелічених трьох функціях. Саме про те, як досягти ефективності у кожній цих функціях розповідав А. Новак, і про це йдеться у книзі.
Ще однією ключовою складовою його економічної теорії є ідея тотальної корпоратизації. Як відомо, корпорації не виникали самі по собі – це результат економічного розвитку. І сьогодні саме корпорації є основними гравцями на світовій арені, які рухають економіку, проводять наукові дослідження і навіть диктують свої умови деяким країнам. Протистояти ним можуть лише не менш потужні цілісні гравці.
При тому справжня корпорація – це вертикальне об’єднання, що зв’язує разом багато підприємств, дослідних центрів, постачальників та транспортників, які утворюють єдиний ланцюг від первинної сировини до кінцевої прикладної продукції. У нас же в Україні часто “корпораціями” називають горизонтальні структури – напівмонопольні об’єднання виробників металу або хімічних напівфабрикатів – тобто сировини, а не кінцевої продукції.
Андрій Новак пропонує об’єднувати підприємства у корпорації за активної ролі держави. Якщо вдалось посадити за стіл переговорів політиків різних орієнтацій, то, значить, є можливість посадити за “круглий стіл” представників підприємств, що мають різні форми власності і належать різним господарям. Держава повинна активно сприяти процесу корпоратизації українських підприємств. Адже тільки тоді вони зможуть на рівних конкурувати з агресивними транснаціональними корпораціями.
Українські корпорації повинні бути створені на 39 ринках кінцевої продукції: від ринків продовольчих товарів, побутової техніки, одягу – до високотехнологічних ринків космічних апаратів, літакобудування, комп’ютерних та програмних товарів. Найпростіше, на думку автора, буде формування корпорацій на ринку продовольчих товарів. І він вже бачить перші паростки – це “Оболонь”, “Наша ряба”, “Чумак”. Чим більше буде корпорацій, тим краще! Буде конкуренція, а для споживачів в цьому випадку – краща ціна.
Андрій Новак отримав українську і канадську економічну освіту. Провів велике міжсистемне наукове дисертаційне дослідження «Взаємозв’язок податково-бюджетних та грошово-кредитних важелів в політиці економічного зростання України» і успішно захистив його в Київському національному університету імені Тараса Шевченка. Опублікував більше півсотні наукових економічних статей. Практичний досвід здобув у великих українських компаніях і консультуючи українські політичні партії і політиків.