На українських хворих закородонні ділки випробовують нові ліки |
Клінічними випробуваннями нових лікарських препаратів на території України займаються міжнародні фармацевтичні корпорації, виробники оригінальних препаратів, розповів в інтерв'ю «Дзеркалу тижня» директор Державного фармакологічного центру Міністерства охорони здоров'я України Віктор Чумак.
«Клінічні випробування складаються з кількох фаз. Перша — найнебезпечніша, в ній беруть участь добровольці, в котрих немає проблем зі здоров’ям. На цьому етапі вивчають не ефективність препарату, а його токсичність, — за ризик і повинні людям платити. Першої фази ми не проводимо — боїмося скандалів», — розповів експерт.
За його словами, в Україні проводиться тільки друга фаза – випробування на хворих, яким платять не грошима, а ліками.
З етичних міркувань ліки не випробовуються на дітях. «Узагалі-то, це найбільш скандальне і демагогічне питання, — відзначив експерт. — У нас діти забезпечені ліками всього на 40%, а в інших випадках лікар радить мамі поділити «дорослу» таблетку і дати частинку дитині».
Узяти дитячу дозу ліків просто ніде. «Ми потрапили в замкнене коло: без клінічних випробувань саме на дітях ми не маємо права рекомендувати малятам препарат. Тому, коли вони хворіють, «труїмо» їх дорослими ліками — ділимо пігулку начетверо», — констатував фармацевт.