- в Україні знаходиться унікальний міст, що пролягає між правим берегом однієї річки. Не вірите? Можете переконатися на власні очі, якщо відвідаєте Кам’янець-Подільську фортецю, що на Хмельниччині. Стара фортеця розташована на скелястому острові, охопленому петлею каньйону річки Смотрич. Таким чином, міст, що веде до фортеці, пролягає між двома точками правого берегу однієї річки. Крім того, ми не знайшли більше прикладів у світі, коли б міст тримався без усіляких підпор, а спирався б тільки на скелі. За однією з гіпотез, цей міст було зведено римлянами ще у II столітті під час походу Траянового війська на Дакію. Нині Кам’янецька фортифікація включена до переліку ЮНЕСКО
Вона існувала на місці колишнього козацького міста Самарь (тепер - Новомосковськ) більше 300 років тому. Знахідки - а це майже півтори тисячі експонатів - виставлено в місцевому історичному музеї імені Яворницького.
Фортецю збудували російські війська в другій половині 17 століття. Проте незабаром знищили через дипломатичні сварки. Пошуки та суперечки вчених щодо місця існування Богородицької фортеці тривали з кінця 18 століття.
Впродовж останніх п'яти років Дніпропетровські науковці проводили розкопки на місці колишнього козацького міста Самарь. Знахідки довели - саме тут стояла Богородицька фортеця.
Лідія Голубчик, директорка Дніпропетровського обласного центру охорони історико-культурних цінностей:
"По цим знахідкам ми можемо реконструювати історію цієї фортеці, її життя, і зможемо узнати, чим займалися люди, котрі тут жили. Дуже цікавий матеріал!
Серед того, що знайшли археологи, - орденські монети, торгівельні пломби 1524 року, особисті, адміністративні й військові печатки, натільні хрести, численні предмети побуту та деталі військової зброї. Є тут і пов'язана з козацьким фольклором "куля для нечистої сили".
Відкриття дніпропетровських учених також спростувало найпоширенішу думку, що козаки були першими, хто жив на цих теренах.
Алла Москалець, старша наукова співробітниця Дніпропетровського історичного музею імені Дмитра Яворницького:
"Крім того, історія цієї фортеці - а вона почалася не в кінці 17 століття, вона була побудована вже на насидженому місці, про що говорять знайдені речі, які давніше 17 століття і свідчать про те, що життя тут ніколи не переривалося.
Наразі науковці переймаються проблемою продовження досліджень. Якщо їх припинити, неодмінно прийдуть незвані гості - чорні археологи. Тому фахівці пропонують створити на території колишньої Богородицької фортеці історико-археологічний ландшафтний заповідник.
Знаєте, що таке малорос? Ні? Паршивець, просто кажучи, ні те ні се. Він, бачите, собі з походження — українець, з виховання — руський, з переконань — неук у всьому, що торкається рідного народу, по вдачі — боягуз, себелюб, раб. От це — малорос.” Володимир Винниченко