![]() |
Проект меморіалу, виконаний галереєю дизайну «Аратта» отримав I премію. Автор концепції проекту – народний художник України Анатолій Гайдамака. |
Місце для меморіального комплексу відведено давно. 300 кущів калини на Дніпровському спуску, біля каплиці св. Андрія Первозванного, перші особи держави висадили в кінці листопада 2005 року.
Усі проекти, подані на розгляд журі, позначалися тільки номерами - ніяких прізвищ авторів. Переможцем став проект N-55557. Як потім з’ясувалося, автор - Анатолій Гайдамака.
«У цьому проекті планується не тільки меморіальний комплекс, а й музей з бібліотекою та архівом. Чорні плити нагадують чорні дошки, куди в 1932 році заносили назви українських сіл - такі села позбавлялися права на завезення продуктів. Кількість плит можна зменшити до числа областей - у 1932-1933 роках їх було 7 штук, можливо, до кількості районів або сіл. І звичайно, кущі калини - це символічно, вона в різні часи року змінює колір: червоний, білий - коли цвіте, облітаюче листя - як символ завмирания життя»,- розповів Василь Марочко, член журі, доктор історичних наук.
Обраний проект, можливо, буде реалізований до 2008 року, до 75-річчя Голодомору 1933 року.
На сьогодні в столиці є пам’ятник жертвам Голодомору 1932-1933 років. Він розташований біля стіни Михайлівського собору у вигляді каменю з розп’яттям жінки.