![]() |
Пошкодження мозку змінюють характер людини |
На думку дослідників, результати такого відкриття можна використовувати при лікуванні деяких типів розумових розладів.
Під духовним розвитком у загальному сенсі розуміється прагнення людини до внутрішнього вдосконалення. Це поняття включає в себе прихильність до моральних цінностей і традицій, ставлення до релігійних навчань і практик, і здатність сприймати художні образи мистецтва.
Вчені зуміли вперше детально вивчити нейронну основу духовного розвитку людини, досліджуючи пацієнтів, які перенесли операції з видалення пухлин головного мозку.
Незважаючи на те, що всі вчинки людини, як ті, що стосуються її духовності, так і ті, що не стосуються, визначаються мозковою активністю, вивчити вплив тієї чи іншої ділянки головного мозку на духовний стан людини вчені до цього часу не могли.
"Дослідження з вивчення активності головного мозку зуміли виявити зв'язок великої мережі нейронів, що поєднує фронтальну, тім'яну та скроневу частини кори головного мозку з різними духовними практиками, однак виявити причинно-наслідкові зв'язки між духовністю і мозковою активністю виявилося неможливо", - пояснив провідний автор публікації Козімо Урджезі (Cosimo Urgesi) з Університету Удіне в Італії.
У своїй роботі з виявлення прямого зв'язку між духовністю і активністю головного мозку вчені використовували певний параметр особистості - так зване "самоперевершення" (self-transcendence). Цей параметр духовного обличчя людини піддається кількісному визначенню й означає здатність людини стримати власне "Я" і визнати "Я" сторонньої людини як невід'ємну частину навколишнього світу.
Автори дослідження виміряли рівень "самоперевершення" у людей з пухлинами головного мозку до і після операції з їх видалення та застосували технології сканування мозкової активності, що визначають точне положення віддаленої ділянки ракової тканини.
"Цей підхід дозволив нам виявити можливі зміни в рівні "самоперевершення"людей, що викликані пошкодженнями головного мозку, пов'язаними з хірургічним втручанням. Таким чином, ми змогли встановити внесок активності певного відділу кори в рівень "самоперевершення" тієї чи іншої людини", - прокоментував роботу Франко Фаббро (Franco Fabbro), співавтор публікації.
Вчені з'ясували, що селективне пошкодження тильної частини лівої та правої скроневої частин кори викликало у пацієнтів помітне підвищення рівня "самоперевершення", що є стабільним параметром особистості.
"Якщо такий стійкий параметр особистості, як "самоперевершення", може зазнати швидких змін в результаті пошкодження головного мозку, то, ймовірно, і інші риси характеру людини можна змінити, впливаючи на мозкову активність специфічних ділянок мозку. Це може відкрити дорогу до лікування тих чи інших розумових розладів ", - підсумував доктор Сальваторе Агліоті (Salvatore Aglioti) з римського університету Ла Сапієнца, повідомляє РІА Новості.