Дві години сну вдень покращують пам’ять |
Науковці пояснюють це тим, що денний сон більш глибокий, ніж відпочинок вночі. До подібних висновків дослідники прийшли на основі багатьох тестів, у яких волонтерам пропонувалося впродовж дня додатково спати впродовж 90 хвилин. За словами фахівців, когнітивні можливості таких людей були значно вищими, ніж у людей, які не мали денного сну.
В останніх дослідженнях фахівці з Берклі за допомогою фіксації електричної активності мозку встановили, що як вдень, так і вночі, під час сну в людини є швидкі і повільні фази, однак вдень вони значно коротше. У моменти перемикання сплячої людини з фази повільного сну у фазу швидкого, її головний мозок переносить спогади, отримані за останні кілька годин, у спеціальний відділ мозку - гіпокамп, призначений для довготривалого зберігання інформації.
Керівник досліджень Метью Уокер каже, що ввечері людина витрачає 2 години на те аби справді заснути, і лише потім інформація починає засвоюватися. Денний сон одразу стає глибоким і тому інформація прочитана перед цим одразу надходить до центру запам’ятовування в мозку.
Під час глибокого сну інформація з центру короткочасної пам’яті в мозку починає мігрувати в зони постійного запам’ятовування. Одночасно це звільняє місце для нової інформації. Тому, на думку вченого важливо спати не тільки після навчання а й перед ним.
До того ж, - кілька років тому європейські кардіологи встановили, що денний сон у чоловіків також благотворно впливає на роботу серця, істотно знижуючи ризик інфаркту.
"Довге перебування без сну не тільки згубно позначається на роботі м'язової і серцево-судинної системи, але і шкодить нервово-когнітивним здібностям", - говорить доктор Метью Уокер. У головному мозку процеси під час сну він порівнює з очищенням електронної поштової скриньки, коли її теки переповнені і сон виконує функцію впорядкування і очищення мозку.
"Якщо ви довго не спите, то ваша "поштова скринька" переповнюється інформацією і "нових листів" ви вже не зможете отримати. До тих пір, поки не буде виконана процедура очищення, ваш мозок буде просто відмовлятися приймати нові дані", - говорить він. "Денний сон дає людям низку незаперечних переваг".
Психолог Віктор Небокий з Київського центру здорового сну вважає, що денний сон сприятиме розумовому розвитку дитини, пише “Газета по-українськи”.
"Краще аби діти спали після того, як прийдуть зі школи і до того, як почнуть робити домашнє завдання. Тоді, дитина краще пам’ятатиме, що вивчила і не відчуватиме навантаження на короткочасну пам’ять", - сказав психолог.
Та вчені вважають, що час денного сну не має перевищувати півтори-дві години. Бо тоді мозок зовсім розслабиться і буде важко потім зосередитися на розумовій праці.