Аратта - На головну

7 липня 2025, понеділок

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- в місті Батурин (Чернігівська область) 5 листопада 1702 року у генерального писаря Пилипа Орлика народився син Григор. Згодом вони будуть змушені покинути Україну. Пилип Орлик буде гетьманувати понад тридцять років, але більша частина його гетьманства пройде в еміграції. Григор Орлик стане визначним державним і військовим діячем Франції, генералом і довіреною особою короля Людовіка XV, отримає графський титул і велику кількість європейських нагород. В 1747 році Г.Орлик одружиться на Луїзі-Олені де Брюн де Дентельвіль і стане володарем значних земель у Франції. Під Парижем він буде мати замок. В середині ХХ ст. на землях, що колись належали Григору Орлику буде побудований міжнародний аеропорт “Орлі”...
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Вчені встановили причину різкого похолодання, що почалося 12 тисяч років тому

У світі науки 6393 перегляди

Опубліковано - 2.04.2010 14:19 | Всі новини | Версія для друку

Вчені встановили причину різкого похолодання, що почалося 12 тисяч років тому
Вчені встановили причину різкого похолодання, що почалося 12 тисяч років тому
Танення льодовикового щита, який покривав значну частину Північної Америки, стало головною причиною різкого похолодання, що почалося близько 12,8 тисячі років тому.

До такого висновку дійшла міжнародна група вчених. Результати її роботи викладені в статті, опублікованій в авторитетному науковому журналі Nature у четвер, 1 квітня.

У період сильного похолодання клімату, що тривав близько півтори тисячі років, в деяких регіонах температура була нижчою за сучасну на 15 градусів, причому перехід від більш теплого клімату стався всього лише за десятиліття.

Дослідження, проведене Джуліаном Мертоном з університету Сассекса і його колегами з Канади, дозволило довести гіпотезу, що причиною різких кліматичних змін стало танення гігантського льодовика, який займав східну частину території сучасної Канади.

Поштовхом до подальшого пониження температур став прорив льодовикового озера Агассис і потрапляння величезних обсягів прісної води в північну Атлантику.

Більш холодна і більш легка прісна вода утворила своєрідний екран на поверхні океану. Він знижував температуру приповерхневого повітря, внаслідок чого утворилося значно більше дрейфуючого льоду, а Гольфстрім - тепла течія, яка визначає клімат майже всієї північної півкулі – виявилася "обрубана" і перестала досягати північних широт.

Автори роботи нагадують, що гіпотеза про фатальну роль озера Агассис у наступі похолодання була опублікована в Nature ще в 1989 році групою вчених під керівництвом Уоллеса Брекера (Wallace Broecker). Проте точних доказів цього зв'язку не існувало.

Команда Мертона знайшла останню відсутню ланку в цьому ланцюжку - сліди потужних потоків води, що ведуть від льодовикового озера до океану. Вони вивчали відкладення біля дельти річки Маккензі і виявили сліди сильної ерозії, які могли бути пояснені тільки переповненням і проривом давнього льодовикового озера.

Автори статті відзначають, що їх дослідження вкрай важливе для вивчення наслідків танення дрейфуючих і материкових льодів в Арктиці, яке також приводить до надходження значних обсягів прісної води.
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «У світі науки»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Коли ти говориш про Господа або Його чесноти, роби це серйозно і з належною повагою”
Джордж Вашінгтон

 
Знайди свою ГАРМОНІЮ!
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2025.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.