Вчені встановили причину різкого похолодання, що почалося 12 тисяч років тому |
До такого висновку дійшла міжнародна група вчених. Результати її роботи викладені в статті, опублікованій в авторитетному науковому журналі Nature у четвер, 1 квітня.
У період сильного похолодання клімату, що тривав близько півтори тисячі років, в деяких регіонах температура була нижчою за сучасну на 15 градусів, причому перехід від більш теплого клімату стався всього лише за десятиліття.
Дослідження, проведене Джуліаном Мертоном з університету Сассекса і його колегами з Канади, дозволило довести гіпотезу, що причиною різких кліматичних змін стало танення гігантського льодовика, який займав східну частину території сучасної Канади.
Поштовхом до подальшого пониження температур став прорив льодовикового озера Агассис і потрапляння величезних обсягів прісної води в північну Атлантику.
Більш холодна і більш легка прісна вода утворила своєрідний екран на поверхні океану. Він знижував температуру приповерхневого повітря, внаслідок чого утворилося значно більше дрейфуючого льоду, а Гольфстрім - тепла течія, яка визначає клімат майже всієї північної півкулі – виявилася "обрубана" і перестала досягати північних широт.
Автори роботи нагадують, що гіпотеза про фатальну роль озера Агассис у наступі похолодання була опублікована в Nature ще в 1989 році групою вчених під керівництвом Уоллеса Брекера (Wallace Broecker). Проте точних доказів цього зв'язку не існувало.
Команда Мертона знайшла останню відсутню ланку в цьому ланцюжку - сліди потужних потоків води, що ведуть від льодовикового озера до океану. Вони вивчали відкладення біля дельти річки Маккензі і виявили сліди сильної ерозії, які могли бути пояснені тільки переповненням і проривом давнього льодовикового озера.
Автори статті відзначають, що їх дослідження вкрай важливе для вивчення наслідків танення дрейфуючих і материкових льодів в Арктиці, яке також приводить до надходження значних обсягів прісної води.