Аратта - На головну

21 травня 2025, середа

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- серед найдавніших та найважливіших символів Великоднього яйця (писанки) є символ Сонця. Найпростішим зображенням Сонця є коло з промінням або без нього. На Великодніх яйцях, незалежно від релігії, що існують на Україні, також зображено восьмиконечну зірку, що в минулому була символом Сонця. Свастика (сварга, свастя), або як її називали “нерівний хрест” або “гусячі шийки”, в язичницькі часи була символом Сонця. В ті часи, вважалося, що яйце було талісманом, що мав значну силу, оскільки воно захищало власника від хвороб, невдач або злого ока. Символічна сила Великоднього яйця пояснювалася не лише тим, що воно захищало власника від злого, але й тим, що воно захищало людей та зберігало людський рід.
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Жіноче свято і день для гостин

Календар 27745 переглядів

Опубліковано - 21.09.2006 10:51 | Всі новини | Версія для друку

Жіноче свято і день для гостин
Жіноче свято і день для гостин
Сьогодні, 21 вересня, християнська церква відзначає Різдво Пресвятої Пречистої Богородиці, яке в народі називається Другою Пречистою.

Перша Пречиста відзначається на Успіння Пресвятої Богородиці, 28 серпня, а Третя Пречиста припадає на церковне свято Введення, 4 грудня.

Про ці три «Пречисті» мовиться в приказці: «Перша пречиста жито засіває , друга – дощем поливає, а третя снігом покриває» - на Другу Пречисту, зазвичай, йдуть дощi.

А ще в народі збереглася й така приказка: «Прийшла перша Пречиста - одягла природа намисто, прийшла друга Пречиста - взяла комара нечиста, а прийшла третя Пречиста - стала діброва безлиста».

Як після першої, так і після другої Пречистої, в народі прийнято було засилали сватів – а весілля справляти після Покрови. Звідси й поговірка: «Прийшла Пречиста - принесла старостів нечиста». В цей день до молодих, вже зiгравших весiлля, йде в гостi рiдня. Їм треба було звiтувати перед гостями, як йде їхнє життя.

Молоді також йдуть в гості: як правило, до батькiв молодої разом з свекром i свекрухою для встановлення та пiдтримки добрих вiдносин мiж невiсткою та батьками чоловiка і мiж родинами сватiв.

Свято Другої Пречистої традиційно вважається жіночим святом, коли жінку належить вшановувати як продовжувачку роду. Це свято, очевидно, успадковує давнє дохристиянське свято Рожениць.

Жiнки, в яких немає дiтей, справляють обiд i запрошують бiдних, - «щоб молилися Богородицi за її дiтей». Такi жiнки також наймають службу Божу в церквi, а пiсля богослужiння запрошують людей до себе на обiд.

Кажуть, що молитви до Пресвятої Богородиці майбутніх матерів про здоров’я та щастя дітей, на яких вони чекають, в цей день мають особливу силу. Так само, як особливої сили у період між двома Пречистими має приворотне зілля, яке збирають незаміжні дівчата.

На Другу Пречисту заготовляли калину, а пасічники остаточно утеплювали на зиму бджолині вулики. Власники ж овець вдруге проводили стрижку. «Внесе нечиста – не винесе і Пречиста», - казали в народі. «Прийшла Пречиста - на дереві чисто, а прийде Покрова - на дереві голо».
До теми:
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «Календар»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Шумерський тип культури надзвичайно споріднений з неолітичними пам`ятками Південної Русі...”
Рене Генон

 
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2025.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.