Актуально
Чи знаєте Ви, що:
- найдовший духовий музичний інструмент в світі - це трембіта, — конічна дерев’яна труба без бокових отворів. ЇЇ довжина може досягати чотирьох метрів. Діапазон трембіти — дві з половиною октави. Її звуки чутно більш ніж за десять кілометрів. Цей традиційний для жителів українських Карпат інструмент і досі використовується. Трембітарі сповіщають горян про важливі події. Якщо Ви включите до програми своєї подорожі один з фестивалів краю, то обов’язково познайомитеся з незвичайним інструментом.
Курс валюти:
Погода в Україні:
|
|
Античне городище Панське
Археологія 70555 переглядів
Опубліковано - 28.08.2008 | Всі публікації | Версія для друку
|
Нині залишки поселення знаходяться на березі озера Панське | Дві з половиною тисячі років назад тут, у північній частині кримського півострова Тарханкут, була квітуча долина, навколо якої були розташовані прекрасні античні поселення. Сьогодні на місці долини - солоне озеро Панське (Сасик), а власне поселення були знищені скіфами...Початком вивчення пам`ятника став лист від жителя селища Чорноморського Р.І. Алещенко, де повідомлялося, що на березі Ярилгачської бухти, поблизу озера Сасик (Панське), бульдозером пошкоджений курган, судячи по зібраним в землі черепкам, стародавній. А незабаром прийшла і посилка з уламками зібраних амфор IV-III вв. до н.е.
Перевірка повідомлення показала, що курганна група у Ярилгачськой бухти ще в 1933 р. описана П. Н. Шульцем. Проте з'ясувалося, що неподалік від неї, на березі озера Панського знаходяться залишки невідомого археологам великого поселення.
Перший огляд дозволив визначити, що воно є абсолютно новим, невідомим до цих пір типом античного населеного пункту IV-III вв. до н. е., що складається з величезних квадратних сільських садиб. Садиби, які зазвичай стоять урозкид, кожна на своєму наділі, тут зібрані чомусь разом. Не тільки на хорі Херсонеса, але і ні в яких інших місцях античного світу такого явища ще не спостерігалося.
Унікальний населений пункт був названий по озеру - Панське-1. Біля нього збереглися сліди стародавньої дороги, а за нею розташований захищений некрополь, що налічує понад п'ятдесяти могильних пагорбів.
|
Колись тут було господарське приміщення - кухня або гончарна майстерня. | П'ять років опісля, в 1969 р., Тарханкутська експедиція приступила до планомірного вивчення селища біля озера Панського і його курганного некрополя. Розкопки продовжуються і нині ( нажаль, сьогодні на місці розкопок знищена навіть табличка, яка вказує на цей історико-археологічний пам`ятник, а саме поселення поступово перетворюється на смітник - "Аратта").
У IV ст. до н. е., до моменту заснування стародавнього селища, озера Панського взагалі не існувало, на його місці лежала зручна для землеробства низовинна приморська долина, перетнута системою балок. Їх гирла, затоплені морем, утворили зручні закриті бухти. На березі однієї з них і стояло поселення. Можна думати, що на дні озера під товщею відкладень мула знаходяться залишки однієї або декількох садиб IV-III вв. до н.е.
В усякому разі, руїни двох садиб, укріпленої і неукріпленої, виявлені по обидві сторони озера, а з дна його, з глибини близько 3-3,5 м, разом з мулом були підняті каміння і античні черепки. Поступово море затопило (вже після загибелі садиби і поселення) колись квітучу долину.
Відкрита на поселенні Панське-1 будівля була величезною спорудою того ж типу, що і звичайні сільські садиби в околицях Херсонеса на Гераклейському півострові, але тільки неукріплену: на її розі не підносилася башта ( хоча, на наш погляд, закруглений фундамент по кутах - і міг бути баштою - "Аратта").
|
Вирубаний в скелі ракушичника колодязь | Цей квадратний двоповерховий будинок заввишки близько 5-6 м, поставлений кутами точно за сторонами світу, займав площу близько 1200 кв. м (34,5Х34,5 м). Неширокі вулиці відокремлювали його від інших будинків. Всередину можна було потрапити тільки з одного боку через широкий проїзд, влаштований в південно-західному фасаді будівлі, ведучий на обширний - понад 500 кв. м - внутрішній двір, в центрі якого знаходився вирубаний в скелі колодязь. По всіх чотирьох сторонах в двір виходили близько двох десятків дверей, які вели в різні приміщення господарства, що розташовувалися навколо двору в один і два ряди. Скільки кімнат було на другому поверсі, невідомо, оскільки збереглися тільки основи стін, але, мабуть, не менше, ніж на першому. Нижній же поверх містив в собі 35 житлових і господарських приміщень (спочатку 25, інші добудовані пізніше).
Садиба, побудована в кінці IV ст. до н. е., проіснувала недовго, не більше 30-50 років, і загинула в пожежі викликаній раптовим набігом скіфів в першій половині III ст. до н.е. Фото і переклад українською - Валерій КОЛОСЮК, “Аратта-Україна”
До теми:
Публiкацiї за темою «Археологія»:
- Загадкова давня пам’ятка — Колесо Духів в Ізраїлі
«Аратта. Вікно в Україн» Колесо Духів або Руджум-ель-Хірі — прадавня споруда в Ізраїлі на Голанських висотах, яка, за даними дослідників, може бути древнішою за Стоунхендж. Однак її дослідження ставить перед археологами більше питань, ніж дає відповідей. - У 19 столітті ідол слов’янського бога Світовида називали «антихристом»
Денис МАНДЗЮК, Gazeta.ua Язичницький стовп з-під українського села Личківці у Краківському археологічному музеї зберігається дотепер. Табличка поряд інформує: «Світовид зі Збруча. Знайдений на сході Польщі». - Давньоруські писанки
А.О. Сушко, «Археологія», №2, 2011 р. Одним із проявів давньоруського гончарного мистецтва було виготовлення поліхромної полив’яної кераміки. Розквіт полив’яної майстерності був обумовлений високим розвитком емальєрної справи, яка ґрунтувалася на місцевій сировинній базі. - ТОП-10 сенсаційних археологічних знахідок 2009 року
Gazeta.ua Міжнародний журнал National Geographic опублікував перелік десяти найвизначніших археологічних відкриттів нинішнього року. - Археологи Донеччини натрапили на унікальну знахідку, якій дев’ять тисяч років
Антін БОБИР, “Україна молода” Цього літа група археологів з Донеччини під час планових розкопок поблизу села Богородичне Слов’янського району Донецької області знайшла скарб, який пролежав у землі близько дев`яти тисяч років. - Могила князя Святослава
Михайло Міллер, “Ятрань” Місце могили Святослава знаходиться в північному краю Нового Запоріжжя, на терені «поселка 6». Виявити це місце легко, наклавши на сучасний плян місцевости (містини) плян тієї ж містини за часів Дніпрельбуду, де означено «Площу А» та городище. - Глиняний календар IV століття розкриває таємницю слов`янської теології
Б.О.Рибаков «Язычество Древней Руси» Ромашківський глиняний календар дає нам ряд цінних свідчень про працю і вірування давніх слов’ян. Він приводить в струнку систему багато розрізнених уявлень про язичництво, слов’янську демонологію і теологію. - “Археологія Кам’янецького замку: все тільки починається”
«Відлуння віків» Розмова з Ларисою ВИНОГРОДСЬКОЮ, старшим науковим співробітником Інституту археології НАН України. - Давня марихуана уживалася невідомо як
membrana.ru Стародавні люди вирощували коноплі не тільки для того, щоб вити вірьовки. Вони робили з неї марихуану і кайфовали. До такого висновку схиляється міжнародна група учених, яка вивчила вміст могили, викопаної 2700 років тому. - Що накопав український «Софокл»?
Діана Камінська, газета «Нова» Дно Чорного моря зберегло для нас цілий пласт історії - від античності до Другої світової. Зараз під товщею солоної води лежить близько тисячі об’єктів, що являють величезний інтерес для істориків. Це і грецькі трієри, і російські броненосці часів Першої світової, і радянські підводні човни, що затонули в роки Великої Вітчизняної, і сучасні ракетоносці радянського часу. |
|
Публікації:
Останні новини:
Популярні статті:
|