![]() |
Росія припинила постачання газу на Україну 1 січня через нібито несплачені борги за постачаня і відсутність домовленостей про ціни на поточний рік. Із загостренням конфлікту - Росія також припинила транзит газу до Європу. Росія і Україна перекладають відповідальність за цей крок один на одного.
Під час переговорів представники як Росії, так і України все частіше згадують компанію Росукренерго, зареєстровану в Цугу, Швейцарія. Україна заявляє, що купує весь обсяг імпортного газу у цієї компанії, якою на володіють Газпром і два українські бізнесмени. "Росукренерго", у свою чергу, купує газ з Росії і Середньої Азії у Газпрому.
Опоненти, включаючи прем'єр-міністра України Юлію Тимошенко і деяких міноритарних акціонерів Газпрому, цікавляться, навіщо потрібен посередник.
Звідси виникає питання: хто, врешті, насправді володіє "Росукренерго" і використовує компанію, як м'яч і в суперечці України з Росією, і в конфлікті Тимошенко з Президентом України Віктором Ющенком.
Представник "Росукренерго" заперечує, що у будь-кого з російських або українських політиків є комерційні інтереси в компанії.
Прем'єр-міністр Росії Володимир Путін сказав в четвер, що "Газпром" хотів би укласти контракт безпосередньо з державною українською енергетичною компанією "Нафтогаз", але Україна не дозволяє російській компанії зробити це.
"Ми згодні підписати контракт прямо з "Нафтогазом України"... У мене створилося враження, що нам не дають цього зробити", - сказав Путін журналістам.
Газпром і українські політики кілька разів заявляли, що хочуть позбавитися від посередника, але Росукренерго залишається ним з року в рік.
ГАЗОВИЙ ТРЕЙДЕР
У жовтні 2008 року Тимошенко і Путін підписали Меморандум, який передбачає відмову від посередників, таких як "Росукренерго". Але Путін сказав в четвер, що корумповані українські політики користуються "політичним колапсом" в їхній країні.
"На жаль, я повинен констатувати, (це) говорить про високий ступінь корумпованості владних структур, які сьогодні, в цих умовах борються, мені здається, навіть не за власне ціну на газ, а за можливість зберегти тих або інших посередників для того, щоб використовувати отримувані дивіденди в особистих цілях, в цілях особистого збагачення і в цілях отримання необхідних фінансових ресурсів для майбутніх політичних кампаній", - сказав російський прем'єр-міністр.
Міністерство палива і енергетики України в середу заявило, що "Росукренерго" певною мірою винне у виникненні газової суперечки. Тимошенко кілька разів називала компанію "корумпованим посередником", що кришується верхівкою влади.
Представник "Росукренерго" висловив подив щодо подібних звинувачень, кажучи, що з 2006 року компанія постачала газ в Україну за прийнятними цінами і завжди виконувала всі домовленості.
"Такі заяви повинні залишитися на совісті тих, хто їх робить", - сказав представник компанії.
По 50 відсотків "Росукренерго" належать Газпрому і компанії Centragas Holding AG, зареєстрованій у Відні. Ця компанія є власністю українського бізнесмена Дмитра Фірташа. Group DF (GDF) володіє 90-процентною часткою в Centragas Holding AG, а партнер Фірташа, громадянин України Іван Фурсін має 10 відсотків у компанії.
Рейтер просив про інтерв'ю з керівництвом Centragas електронною поштою і вислав список питань, які, за словами представника компанії, були направлені Фірташу. Згоди на інтерв'ю поки що не отримано.