![]() |
Ланцюг Злуки. Київ, проспект Перемоги, 1990 рік. |
За різними підрахунками, майже три мільйони людей просто взялися за руки і в такий спосіб символічно з’єднали Україну і вшанували 71-у річницю Соборності України. Власне 20 років тому почалось в Україні нове зародження національно-демократичних сил, вважають історики. Сьогодні у Львові пригадують не лише ланцюг Злуки, але й дають оцінки цій історичній події.
Напередодні дня Злуки у 1990 році у львівських крамницях викупили чи не всю жовту і блакитну тканини, про це розкаже кожен у місті, хто брав участь у живому ланцюзі. І уже вдома люди шили українські прапори. З ними і вийшли цілими родинами на вулиці міст і сіл, щоб з’єднатись у єдиний ланцюг Злуки.
Щоб він не був розірваний, зі Львова готові були відіслати автобуси з людьми, але цього не знадобилось. Адже ініціатива акції була підтримана простими людьми в усіх областях, які вели до столиці.
Ніхто людям не платив ніяких грошей за участь в акції, кожен вийшов з веління власного серця.
«Ми хотіли відчути настрої серед українців»
Серед учасників акції був львів’янин Маркіян Іващишин, який уже через вісім місяців голодував на майдані у Києві, коли розпочалось масове студентське голодування.
«Була необхідність тоді здійснити акцію, це був ще СРСР. На Західній Україні ми вже багато що могли собі дозволити, говорити, читати, виступати, а на Сході у Києві було не те. Львівську облраду вже очолював Чорновіл. Хотіли акцію мирну у легальній формі з нагоди Соборності, щоб ніхто не міг її заперечити і заборонити. Ця акція була помічена. Найважливіше, що ми побачили, що захід вдався не лише на території Західної України, але його підтримали аж до Києва. Це була одна зі спроб побачити, наскільки національні ідеї популярні, наскільки люди поза Західною Україною готові відстоювати незалежність», – каже львів’янин Маркіян Іващишин.
22 січня 1918 року Центральна Рада Української Народної Республіки Універсалом оголосила Україну самостійною Державою, а рівно через рік відбулась історична подія – об’єднання Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки.
Мрія тисяч українців про Соборну Самостійну державу здійснилась, але ненадовго. Адже війська київського уряду не змогли протистояти численній Червоній Армії. Армію Денікіна підтримали Франція і Англія. Голова уряду й командувач Симон Петлюра сподівався на підтримку Польщі, якій і погодився віддати Галичину.
Лишень у 1991 році Україна здобула незалежність.