Перший в Україні збірний двоповерховий котедж ”Клара” на 190 квадратних метрів зі стінових панелей ”Єловіца” бригада словенських монтажників звела за три дні в Калуші Івано-Франківської області |
Спільне на дві родини житло Роман Корнійчук, 29 років, разом із 31-річним братом Русланом почав будувати п’ять років тому. Ділянку на 15 соток у Білогородці, за 9 км від столичної Окружної дороги, придбали за $22,5 тисячі. Планували будувати з цегли. Будматеріали вишукували де дешевше: по цеглу і камінь їздили в Черкаську область. Спершу будували самі. За півроку ентузіазм вичерпався.
Довелося наймати на літо будівельників. На проект, різну документацію, підключення до електромережі та будівництво із зимовими перервами пішло чотири роки і $42 тисячі. При цьому з цегли клали лише зовнішні стіни. Усередину пустили бетонні блоки.
— Треба ще 10–12 тисяч ”зелених”, щоб можна було заселитися, — втомлено каже Роман. — Дай Боже, щоб за рік-два закінчили. Про якийсь інтер’єр і згадувати неохота.
Будувати швидше — можна. У Німеччині вже 40 років для новобудов використовують переважно блоки з пористого бетону. Їх можна класти на клейову суміш або цементний розчин. Удосконалений варіант матеріалу — газобетон — 10 років виробляють в Обухові.
— Один блок за об’ємом дорівнює 18 цеглинам, зате утричі легший, і стіни з нього викладають ушестеро швидше, — пояснює Денис Смирнов, 25 років, керівник технічного відділу торгового дому ”Клен”. — Газобетонні блоки — це, вважай, камінь, але значно тепліший. Наша компанія будує лише з них.
Якщо підмурок готовий, ”коробку” нового будинку на 150 кв. м бригада будівельників з ТД ”Клен” вижене щонайбільше за два тижні. Проект індивідуального котеджу обійдеться в $300–500. Квадратний метр новобудови від ”Клена” коштує $290. Однак попит на газобетонні блоки постійно зростає, а слідом за ним — і ціна. Зараз кубометр блоків коштує $77–130. Не дешевше цегли, виграш — лише в часі.
Щитові будиночки за так званою канадською технологією в підсумку обходяться удвічі дешевше, хоча у фірмі ”Марс девелопмент”, яка їх будує, продають ”квадрат” новобудови за ті самі $290. Роблять їх із деревостружкових (ОСБ) плит, залитих негорючою синтетичною смолою. На американському континенті каркас роблять з дерев’яних брусів, в Україні — з металевих труб. Простінки заповнюють мінеральною ватою. Через малу вагу замість фундаменту достатньо забити кілька паль по периметру стін на глибину промерзання ґрунту.
— Перший двоповерховий будиночок площею 60 ”квадратів” ми показали на ”БудЕкспо-2006”, — розповідає комерційний директор компанії Віктор Солуянов, 47 років. — Його купили на другий день виставки!
27-річна Наталя виклала за нього $22 тис. і забажала встановити на дачній ділянці в Глевасі. Будиночок розібрали, перевезли за місто, а за три дні склали на дачі замовниці. Такий самий з опаленням й усіма зручностями коштував би $27 тисяч.
Якщо добре постаратися, котедж на 100 кв. м можна поставити за тиждень. Будинок, який у Білогородці чотири роки будують з цегли брати Корнійчуки, бригада з ”Марс девелопмент” спорудила б за місяць, запевняє Віктор Солуянов. За все взяли б $58 тисяч. Будинок ”під ключ”, із водогоном, каналізацією, опаленням і електрикою обійдеться у $400 за кв. м.
— Головне — наші будинки дуже теплі. Товщина ж стін — лише 20 сантиметрів. Та минулої зими в 20-градусні морози для опалення вистачало тепловентилятора.
”Квадрат” збірного будинку ”Єловіца” коштує $550. На вибір клієнтам пропонують 27 проектів. Ця фірма дає 50 років гарантії, хоча стоятимуть котеджі не менше століття. Роблять їх з клеєних дерев’яних брусів. Обшивають стіни стійкою до вологи та вогню цементно-стружковою плитою і заповнюють мінеральною ватою. Стіна завтовшки 24 см за теплопровідністю рівноцінна 2,5-метровій цегляній.
В Україні словенці — першопрохідники. Фурами привозять уже готові, запаковані в поліетилен, стінові панелі з дерев’яними вікнами та дверима.
— Монтаж забирає не більше трьох днів, — каже директор представництва словенського заводу ”Єловіца” в Україні Максим Дубинка, 26 років.
Цього року ”Єловіца” планує спорудити 50 будинків. За п’ять-шість років котеджі зі збірних стінових панелей в Україні стануть таким ж поширеними, як усюди в Європі, вважає представник словенського виробника Матяш Тічар, 56 років. Масове будівництво здешевить такі котеджі на 25%. Словенці планують налагодити тут виробництво, щоб не возити будівельні комплекти зі Словенії.
Вартість швидкозбірних будинків