Історик Клаус Леґґеві |
Книга Клауса Леґґеві, яку він написав у співпраці з Анне Ланґ переслідує мету нагадати західним європейцям про забуті історичні події на «європейській периферії», тобто в країнах, які або не входять до Європейського Союзу або доєдналися до спільноти зовсім нещодавно. Книга, як пояснив Леґґеві Deutsche Welle, виносить тезу про те, що Європа не може бути справді об’єднаною, маючи неповноцінну історичну пам'ять. Серед забутих трагедій згадуються й досліджуються масові вбивства вірменів в Османській імперії, наслідки радянської окупації в країнах Балтії, конфлікт у Боснії, а також Голодомор в Україні.
Для опису трагедії, яка знищила мільйони людей у 1932-33 роках в Україні, автори книги вживають українське слово Голодомор, написане латинськими літерами – Holodomor. Тому одне з перших питань, з яким ми звернулися до історика Леґґеві, полягало в тому, чи відоме взагалі це слово західним європейцям? «Ні, абсолютно невідоме, як і самі події, які воно описує», - відповів нам вчений. Власне тому автори й переслідували мету звернути увагу ширшого загалу в ЄС на цю трагедію, розглянути її із загальноєвропейської перспективи, пояснив історик.
Україні потрібне гідне місце в європейські історичній пам’яті
Розділ, присвячений Голодомору в Україні, озаглавлений питальним реченням: «Голодомор: Україна без місця в європейській пам’яті?» Відповіді на це питання досі немає, каже історик і пояснює: «Ми поставили знак питання, бо з точки зору загальноєвропейської історичної свідомості трагічні події ХХ століття не повинні рефлектуватися тільки на Голокості. Ми вимагаємо й намагаємося досягти того, щоб Україна отримала своє гідне місце у європейській історичній пам’яті», - каже Леґґеві. На заході континенту, та й загалом у ЄС, не можна стати на позицію, що, мовляв, нас не цікавить те, що відбувалося так далеко на сході Європи, наголошує в розмові історик. Він упевнений, що в середньостроковій переспективі Україна мала б стати частиною об’єднаної Європи, бо вона є європейською країною і частиною європейської історії.
«У нашій книзі ми виходимо з того, що історична свідомість і культура пам’яті в об’єднаній Європі є такими ж важливими, як спільна валюта євро, вільне пересування чи політичні договори. А очевидні дефіцити, які є сьогодні в європейській єдності, не в останню чергу спричинені тим, що ми не усвідомлюємо свою спільну історію», – каже Леґґеві.
Водночас історик виходить з того, що досягти ідентичної історичної свідомості між українцями й росіянами, українцями й поляками, українцями й німцями практично нереально. Тобто, у різних народів, які перебували в конфліктах, ніколи не буде одного погляду на історію. «Але на чому ми наполягаємо й до чого ми закликаємо у нашій книзі, так це до дослідження й дискусій про конфлікти й події, які розколювали Європу в минулому столітті», – каже Леґґеві. Історик наголошує, що європейці в ЄС за жодних обстави не мають права робити вигляд, що їх ті події не обходять, вони навпаки повинні їх досліджувати й опрацьовувати, бо без спільних спогадів досягти справді об’єднаної Європи неможливо.