Аратта - На головну

15 червня 2024, субота

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- у 1919-1920 роках Кам`янець-Подільський ненадовго став державним центром України - останньою столицею УНР. Сюди перемістилися Директорія та Уряд УНР. В місті постав Комітет охорони Республіки. Однак у 1920 році Червона армія розгромила війська УНР.
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Психологія кольору

Психологія та стосунки 222707 переглядів

Опубліковано - 21.09.2011 | Всі публікації | Версія для друку

Психологія кольору
Концепція кольору була вироблена Ґете: всі темні кольори заспокоюють, світлі збуджують. З темряви виходить першим синій колір, зі світла - жовтий. Це основні кольори, з них виходять інші.

Кольори можуть чинити фізичний (надто швидкоплинний) і психічний (при довгому спогляданні на певний предмет) вплив.

Кольори сприймаються через асоціацію, наприклад - синій - холодний. Від органу зору сприйняття кольору переходить на інші органи і доходить до тактильних відчуттів.

Колір впливає на кров’яний тиск - він підвищується від синього до зеленого, до жовтого і червоного (в сукупності і окремо), зворотний процес при зворотному представленні.

Треба звертати увагу на форму - одні кольори поглинають форму (жовтий, білий), інші нею поглинаються (синій, чорний).

Всі кольори поділяються за типом руху:

- Ексцентричні (жовтий)
- Концентричні (синій квадрат викликає тривогу).

Кожен колір має безліч значень. Існує взаємодія кольору і часу - кожна епоха вибирає свій колір: сірий - пуританство і повоєнна Великобританія, Стародавній Рим - пурпур, як символ влади. Надто велика різноманітність кольорів - нація процвітає.

Існує також школа зцілення за допомогою кольору. Вперше над цим замислилися древні греки: проходячи через вікно храму колір розбивається на спектр, таким чином людина вбирала той колір, який хотіла. У Стародавньому Китаї на сонці лежали в червоному шовку - лікували сліди від віспи. У 18 столітті в Європі були поширені кольорові вітражі.

Якщо людина втомилася від одного кольору, то треба подивитися на протилежний, тобто стан змінюється на протилежний. Червоний завжди впливає на фізичний стан, жовтий - на розумовий, а блакитний - на емоції. Відповідно впливають і їх відтінки.

Обраний колір дає уявлення про поточний стан, колір, що відкидається, - інформацію про причини, які спонукають робити помилки. Наприклад, блакитний люблять люди, які віддають перевагу відпочинку, і не люблять трудоголіки.

Короткий тест

Перший колір, названий людиною, характеризує особистість у даний момент, другий колір є робочим, третій показує взаємини з оточуючими, як людина до них ставиться.

1. Білий колір

Цей колір боїться чорного. Викликає позитивні асоціації, тому що демонструється мала кількість забарвлення.

Позитивні характеристики:
Незайманість
Повнота
Самовіддача
Відкритість
Єдність
Легкість
Здатність виявляти приховане і хибне

Негативні характеристики:
Ізоляція
Безплідність
Нудьга
Манірність
Розчарування
Відчуженість

Білий колір характеризується досконалістю і завершеністю, демонструє абсолютне і остаточне рішення, повну свободу для можливостей і зняття перешкод.

Його фундаментальна якість - рівність, так як вік містить в собі всі кольори, вони в ньому рівні. Він завжди надихає, допомагає, вселяє певну віру (дає свободу). Якщо білого кольору багато - в силу вступають його негативні характеристики.

У міфології білий колір часто використовується в Африці - його носили жерці, - тому що він оберігав і давав можливість зачаровувати. Білий був кольором соціальної злагоди і миру. Якщо принести в жертву білу тварину - це пакт перемир’я з богами (найкраще принести в жертву альбіноса - людину).

Якщо пофарбувати будинок всередині білим - в ньому буде світло, якщо пофарбувати в білий одвірки дверей - людина, заходячи, залишить своє зло зовні.

Білий дуже широко використовується в християнстві, як символ віри, чистоти, істинності і світлості.

Білий колір в одязі означає початок. Біла перука судді - символ справедливості. "Білий лицар" - символ порятунку. Білий халат (у лікарні) вважається також символом порятунку, стерильної чистоти. Білий колір управляє функціями ендокринної і зорової систем. Білий одяг робить шкіру набагато м’якшою і ніжнішою.

Лікування білим кольором здійснюється тільки в сукупності з іншими кольорами - залежно від недуги.

Білий колір освітлює, оновлює всі кольори в організмі, допомагає прибрати скутість. Але! Не варто фарбувати у білий колір дитячі кімнати.

2. Чорний колір

Існує на противагу білому, поглинає всі кольори навколо і ніколи їх не випускає.

Позитивні характеристики:
Мотивоване застосування сили
Творення
Здатність до передбачення
Змістовність

Негативні характеристики:
Руйнівність
Придушення
Депресія
Порожнеча
Використання сили як прояв слабкості та егоїзму

Чорний завжди приховує в собі все, що несе, тобто він "загадковий" (часто використовується у фільмах жахів). Чорний колір пов’язаний з цікавістю, він притягує до себе. Лякає (страх через загадковість). Чорний колір завжди кидає виклик, щоб людина спробувала звільнити свою суть, тобто людина повинна пройти через чорне, щоб пізнати, як багато в ньому білого.

Чорний дає шанс відпочити, містить у собі обіцянку - "все буде нормально", надію, але при цьому треба пам’ятати, що він не випустить вас таким, яким ви були раніше - він затягує, але не змушує що небудь робити. Коли настає депресія, то залишаються тільки негативні характеристики чорного кольору. Він завжди, як і смерть, говорить про тишу і спокій, означає закінчення.

У міфології також широко використовується в Африці - пов’язаний з сезоном дощів (колір дерев і води) - позначає почуття невідомості, загадковості, працьовитості. Принесення в жертву чорну тварину - виклик дощу. Чорні мітки на тілі - хвороба.

Перевага чорного в одязі - брак чи відсутність у житті чогось дуже важливого - людина закривається чорним кольором. З чорного треба виходить поступово, розбавляючи його іншими кольорами.

Чорний і білий кольори разом гасять один одного і вже не несуть своєї первісної інформації, не чинять тиск на психіку. Слід звертати увагу на вік, в якому відкидається чорний колір. Як правило, чорний колір обирається, коли настає депресія і відкидаються оточуючі.

3. Сірий колір

Позитивні характеристики:
Інформованість
Розсудливість
Реалізм
З’єднання протилежностей

Негатівні характеристики:
Боязнь втрати
Меланхолія
Хвороба
Печаль
Депресія

Сірий колір поєднує в собі протилежні якості чорного і білого, отже, почуває себе непотрібним і чужим і ніколи не стане першим (тому що у нього немає до цього внутрішнього прагнення). Єдина мета - стабільність і гармонія (через виснаженість і втому). Сірий колір вважається самотнім, тому що живе на межі чорного і білого.

Люди, які віддають перевагу сірому кольору, не вірять, що емоції можуть щось вирішити, не вірять в щирість емоційних переживань; вважають, що емоції можна проявляти лише в певних обставинах (але тільки не зараз). Звідси їхня емоційна стриманість і, отже, виснаження. Сірий колір завжди стабілізує процеси навколо, але завжди виглядає роздвоєним, завжди почувається погано.

У негативному значенні кольору для нього ніколи немає майбутнього - він старий, хворий, нікому не потрібен, йому завжди чогось не вистачає. У своєму позитивному значенні сірий колір впевнений що найкраще - попереду, але нічого для цього не робить.

У міфології і мистецтві сірий колір мало використовується.

Якщо сірий колір переважає в одязі - людині властиво прагнення знайти ідеальні почуття, відчуття (позитивні почуття, що дають внутрішню гармонію і відпочинок). Цей колір дає силу тому, хто слабкий і вразливий. Одяг дає можливість бути вільним і добре заспокоює нерви. Як правило, такий колір надягають при нервовому виснаженні. Сірий колір на тілі (шкірі) говорить про хворобу.

Відтінки

Світло - сірий діє дуже легко, виражає волю і піднесений психоенергетичний стан, готовність до контактів, добре заспокоює, утихомирює і тіло і розум (прагне до білого). Стиль його руху - неприкаяність (колір привидів).

Темно - сірий впливає спокійно і важко, збудження в ньому загальмоване і приглушене. Людям, які віддають перевагу темно-сірому, властива підвищена чутливість, у них домінує потреба в душевному та фізичному задоволенні. Цей колір висловлює постійну боротьбу розуму з безпричинною тривогою (він позбавлений внутрішньої енергії - характеризується такими виразами, як "підрізані крила", "убитий, поламаний, але ще живий"). Такі люди страждають від своєї чутливості і відхиляють чуттєві сердечні зв’язки, тому що не можуть витримати напливу енергії.

Чорний, білий і сірий - ахроматичні кольори. Загальне правило для всіх кольорів - якщо використовується 3 кольори, то обов’язково використовується ще один з ахроматичних кольорів.

4. Сріблястий

Він виходить з сірого, висловлює прагнення до свободи і спробу подолати всі обмеження.

Позитивні характеристики:
Освітлення
Відображення
Проникнення
Неупередженість
Плавність
Сильне бажання

Негативні характеристики:
Лукавість
Ілюзорність
Брехливість
Божевілля

Сріблястий колір відрізняється стійкістю і зменшує хвилювання. Він завжди повільно струменіє, звільняє від емоційної скутості, відрізняється здатністю проникати скрізь. Володіє умінням припиняти суперечки (через власну неупередженість) і вказує на те, що людина любить фантазувати.

У своєму негативному значенні сріблястий колір зазвичай пов’язаний з нездатністю приймати рішення, з самообманом, ілюзіями з приводу подій ("не знаю - чи то вже прийшов, чи то вже йду"). Сріблястий колір часто пов’язують з місячною доріжкою. Людина, що любить цей колір, не сприймає відповідальності.

У міфології сріблястий колір пов’язували зі срібною ниткою, що скріплює душу і тіло.

Лікування за допомогою сріблястого кольору: він заспокоює нерви, нормалізує роботу залоз внутрішньої секреції, впливає на роботу нирок.

5. Перловий колір

Він символізує розкіш, додає сили, може очищати розум. Властивості цього кольору виходять з самих перлів: він відкривається тоді, коли йому самому подобається те, що відбувається навколо, звідси його замкнутість, загадковість внутрішня теплота.

Людина такого характеру не терпить настирливості і воліє мовчати, вона зовні замкнута і недоступна - "собі на розумі". На оточуючих така людина виробляє в основному негативне враження.

У лікуванні цей колір сприяє травленню.

6. Червоний колір

Позитивні характеристики
Лідерство
Завзятість
Боротьба за свої права
Творення
Динамічність
Наполегливість
Першопрохідство

Негативні характеристики
Фізичне насильство
Хтивість
Нетерпимість
Жорстокість
Руйнування
Упертість

Червоний колір уособлює могутність, прорив, волю до перемоги, він завжди домагається того, чого хоче (залежно від відтінку - спосіб досягнення). Він завжди в русі, завжди джерело енергії. Червоний колір любить бути першим, але не завжди може ним бути - це залежить від руйнівних якостей. Девіз цього кольору - "нехай виживе найсильніший". Червоний колір змушує насторожитися під час небезпеки, символізує пристрасть, збуджує пристрасність, тобто пристрасно любить, пристрасно ненавидить і пристрасно вірить. Таким чином, йому властива максимальність в почуттях.

Червоний колір завжди практичний і не любить ходити колами (ніколи не вмовляє - приходить і бере); горить бажанням кудись потрапити. Він схильний до імпульсивних вчинків, без попереднього обдумування - так званий "слон в посудній лавці". Цей колір змушує бути активним у всьому, надихає і дає сили для продовження розпочатого; уособлює перемогу, здатність вірно нанести удар.

Червоний колір управляє сексуальними взаєминами, діє в цьому аспекті сильніше, ніж релігія. Він штовхає до статевого зближення навіть якщо немає істинного потягу. У позитивному аспекті - пристрасть, в негативному - збочення.

Червоний шукає справедливості, але задовольняється тільки її видимістю. У зв’язку з високою активністю - хороший реформатор. Таку людину треба постійного переконувати, що він перший, якщо ні, то він все зруйнує, затягне війну, не думаючи про жертви (він егоїст). У позитивному аспекті така людина - солдат, що віддає життя за мету; в негативному - тиран і вбивця. Цей колір завжди привертає увагу, він демонстративний.

У міфології червоний колір використовується дуже багато: Бог війни в червоному (аспект жорстокості); в Африці - означав "я тебе люблю безмірно", в червоне одягали в Африці царів і вождів (тільки вони могли винести смертний вирок), червоний колір пов’язували зі спекотною порою року і втратою самовладання. У хрестоносців в геральдиці висловлював любов до Бога, ближніх, але також лють і жорстокість. У християнстві червоний - символ пишноти, пролитої крові. У стародавніх племенах тіло померлого фарбували у червоний колір - активність і після смерті.

Червоний колір сприяє роботі залоз внутрішньої секреції, виробленню адреналіну, пов’язаний з органами розмноження, впливає на температуру тіла (підвищує). Робить м’язи еластичними, а суглоби рухливими.

Відтінки

Пурпуровий сильно стимулює чуттєвість, діє сильніше, ніж червоний. Проблеми, викликані цим кольором - схильність до прийняття безповоротних рішень і фанатизм (люди прагнуть підкорити тільки найвищі вершини).

Малиновий - в ньому присутній легкий блакитний відтінок; цей колір не бореться з життям, а любить його, не вірить у результативність боротьби, а йде і бере бажане. Як правило, має справу з індивідуальністю. Але володіє масами. Такі люди вкрай щирі і вірять в силу слів. Проблеми цього кольору - імпульсивність і непередбачуваність.

Вогняний - у ньому є жовто - оранжевий відтінок; відрізняється надзвичайною ретельністю, спрямовується вперед, незалежно від поставленої мети (жовтий). Відрізняється силою волі і запалом. Його проблема - він дуже палкий у своїй старанності - залишає за собою випалену землю, спалює і себе.

Червоно - коричневий відрізняється спокійною упевненістю в собі, ентузіазмом, не розрахованим на створення зовнішнього враження (коричневий гасить демонстративність). При підвищеній перевазі цього кольору констатується перевтома та виснаження. Головна проблема - недостатня цілеспрямованість.

Темно - бордовий (майже коричневий) успадкував від червоного силу волі, а від коричневого - схильність до глибоких роздумів. Його проблема - здатність зациклюватися на давно минулих неприємних подіях.

Темно - червоний. Люди, які віддають перевагу такому кольору, дуже часто задаються питанням - "навіщо це потрібно?"; Їх характеризує приказка - "Бог дає горіхи тільки беззубим мавпам". Ці люди зайво поблажливі, особливо - в сексуальних стосунках (потурання). У той же час поблажливість може перерости в жорстокість. Проблема - інертність і пасивність.

Червоно - фіолетовий. Така людина не визнає рабства; все, що йому потрібно, бере делікатно й обережно; страждає синдромом - "раніше було краще, ніж зараз", тобто живе в основному минулим. Цей колір покращує самопочуття. У негативному аспекті - знеособленість і відсутність індивідуальності.

У Люшер-тесті червоний - бажання жити повним життям, прагнення до нових вражень, працьовитість, відсутність бажання зараз відпочивати.

Заперечення червоного інтерпретується як перезбудження, психічна та фізична виснаженість. У підлітків - при настанні піку сексуального розвитку.

7. Рожевий колір

Позитивні характеристики:
Дружелюбність
Жіночність
Зрілість

Негативні характеристики:
Легковажність (ослаблення впливу червоного)
Виставлення себе на показ

Рожевий колір означає романтичність, доброту, любов, пристрасність. Чим він блідіший, тим сильніший прояв любові. Викликає відчуття комфорту, заспокоює, позбавляє від нав’язливих думок, допомагає під час кризи. Але! - йому властива надмірна чутливість.

Колір орхідеї (світло - ліловий) в позитивному аспекті - виокремлення яскравої індивідуальності, в негативному - зайва екзотичність, непохитність, девіз - "все або нічого".

8. Жовтий

Позитивні характеристики:
Спритність
Кмітливість
Оригінальність
Радість життя
Сприйнятливість
Терпимість
Чесність
Впевненість у собі
Справедливість
Свобода
Радість
Веселощі

Негативні характеристики:
Уїдливість
Сарказм
Віроломство
Неуважність
Любов до балачок
Критичність
Нетерпимість
Схильність до засудження інших
Колір пліток (жовта преса)

Жовтий колір поширюється на всі сторони, уособлює розум, вплив домінанти. Він гнучкіший, скрізь проникає, допомагає подолати труднощі, сприяє концентрації уваги (тому бажано здавати іспити у жовтій кімнаті).

Під впливом жовтого кольору швидко приймаються рішення і миттєво виконуються. Люди, які віддають перевагу цьому кольору, не люблять дурнів, борються з іншими за допомогою слова, люблять щоб ними захоплювалися, не люблять бути загнаними в кут. Їм властиві висока самооцінка, впевненість в собі, діяльність. Жовтий символізує інтуїцію та кмітливість.

У міфології жовтий уособлює собою Сонце, тепло, весну та квіти. У євреїв жовтим кольором таврували, поєднання жовтого і чорного - небезпека (розмальовка тигра, знак радіації), в народі - жовті тюльпани - символи розлуки.

Для лікування - проти меланхолії - цибулини лілії, проти захворювання нирок - безсмертник. Для "підвищення" краси - настій з жовтих квітів (також їм лікують жовтяницю).

В одязі, якщо жовтий переважає, - "більше нема чого одягти", "купив - носи".

Якщо хочеться носити жовтий колір - символізує встановлення внутрішньої гармонії, порятунок від неприємностей, бажання на щось свідомо впливати (не можна вдягати при прийомі на роботу). Основна потреба людей, що віддають перевагу жовтому кольору - розкритися, показати себе; вони шукають вільних відносин, щоб розділити внутрішнє напруження і досягти бажаного. Жовтий колір позбавляє від удаваної сором’язливості і думок типу "я недостатньо хороший"; викликає позитивні асоціації у рекламі.

Відтінки

Червоно - жовтий: у ньому вплив жовтого робиться вагомішим. Висловлює стихійність та імпульсивність, знищення. Жовтий скеровує силу червоного.

Лимонно - жовтий: жорстокість і нестримність; має протимікробну дію. Люди, які віддають перевагу цьому кольору, володіють нестандартним мисленням, проникливістю, критичністю, завжди себе контролюють, уникають критики і компрометуючих ситуацій. Цей колір вибирають фригідні жінки і імпотенти (але не 100%).

Світло - жовтий: схильність уникати відповідальності, схильність до симуляції.

Блідо - жовтий: свобода від рамок.

Коричнево - жовтий (медовий): об’єднується легкість жовтого і тяжкість коричневого. Потреба у щасливому і повному, насолода становищем.

Золотий - це колір слави, неминучої перемоги. Не приносить себе в жертву і не приймає жертв, залишається самим собою (йому нічого не треба). Позитивний аспект - зрілість, досвід, мудрість, життєздатність, невичерпні ресурси; негативні аспект - песимізм, обмеженість, безчестя. Золотий німб над головою - символ всепрощення і спосіб долати всі перешкоди. Золото об’єднує скромність дитини і мудрість істинного правителя. Але! - він може провокувати на конфлікти.

9. Оранжевий колір

Позитивні характеристики
Сила
Невичерпна енергія
Волелюбність
Хвилювання
Терпимість (гасить агресивність червоного)

Негативні характеристики
Всепрощення
Нарочитість
Висока зарозумілість (демонстративна поведінка)

Цей колір відповідає за задоволення різних здібностей, постійно тримає в тонусі; має всі можливості червоного, але без агресії. Його сила діє дуже м’яко. Вплив, який чиниться ним, є теплим, радісним і збуджуючим. Вітальна сила червоного дозволяє помаранчевому витісняти всі кольори. Цей колір пов’язаний з прагненням до досягнення самоствердження.

Помаранчевий колір - колір теплоти, блаженства, напруження, але в той же час - м’якого блиску призахідного сонця. Він завжди радує око і сприяє гарному настрою. Практично завжди має благотворний вплив, тому що показує радісні сторони життя (на відміну від синього).

У психодіагностику за допомогою оранжевого розрізняють червоно-жовтий і жовто-червоний. Позитивне ставлення до червоно-жовтого у гіпертимних людей. Вони блискуче, але нерівномірно обдаровані; дивують навколишніх своєю гнучкістю і багатосторонністю своєї психіки, вони часто обдаровані художньо. Мають добротою, чуйністю; як правило знаходяться в доброму настрої.

Але! При цьому для них характерна поверховість, нестійкість інтересів, постійна потреба в захопленнях. Жовто-червоному кольору віддають перевагу люди з циклоїдним типом акцентуації. Їм властива періодична зміна стану збудження і депресії. У кельтів богиня молодості і кохання - в жовто-червоному одязі (їй належать молодильні яблука).

Войовнича сила Марса і Сатурна, - помаранчевий також символізується і з вулканами - струмуюча енергія. У психотерапії помаранчевий зміцнює волю; підтримує сексуальність, активізує роботу залоз внутрішньої секреції. Помаранчевий регулює обмінні процеси, лікує сечостатеву систему, покращує кровообіг і колір шкіри, благотворно діє на травлення, загострює апетит і викликає відчуття ейфорії.

Він надає підтримку в разі тяжкої втрати або горя; вносить втрачену рівновагу. У перший момент при втраті людина відкидає цей колір, тому що не може зрозуміти того, що сталося, вважаючи це несправедливим. Колір слід уводити поступово. Оранжевий дає здатність щось робити і вважається одним з кращих кольорів у психотерапії.

10. Зелений колір

Позитивні характеристики
Стабільність
Прогрес
Обов’язковість

Негативні характеристики
Егоїзм
Ревнощі
Іпохондрія (постійне відчуття хвороби)

Зелений колір походить від злиття синього і жовтого, при цьому взаємодоповнюються якості того й іншого. Звідси з’являється спокій і нерухомість. У зеленому завжди закладена життєва можливість, він не володіє діючою ззовні енергією, але містить у собі потенційну енергію - не спочиває, а відображає внутрішній напружений стан.

Він виражає відношення людини до самої себе; нічого не вимагає і нікуди не кличе (дивиться повз усіх). У собі приховує всі свої таємниці, надихає стабільність. Символізує процвітання і нові починання.

Люди, які віддають перевагу цьому кольору, як правило, бачать обидві сторони ситуації, уміють зважувати і оцінювати шанси на сприятливий результат; вміють притискувати своїм авторитетом, відрізняються високою працездатністю. Вони пам’ятають тільки те, що потрібно, при цьому вони схильні допомагати іншим людям, навіть на шкоду собі. Вони привітні, але дуже потайливі, у них є свій власний світ, який вони нікому не розкривають.

У негативному аспекті це колір безмовного схвалення і безнадії. Це колір, на який не можна довго дивитися - викликає нудьгу, тому що нічого не дає.

В лікуванні - чинить сприятливу дію на людей, які страждають на клаустрофобію.

Зелений нейтралізує дію інших кольорів; допомагає розсіювати негативні емоції. Приносить спокій і умиротворення, допомагає сконцентруватися і прийняти рішення, допомагає під час шоку і володіє снодійною дією.

Відтінки

Чим більше синього, тим сильніший, холодніший і напруженіший вплив кольору. Чим більше жовтого, тим легше і гармонійніше діє колір.

Синьо-зелений (бірюзовий) - найбільш холодний з усіх відтінків, використовується при створенні освіжаючої прохолоди, колір стерильності.

Темний синьо-зелений - відкидається при нервовому виснаженні; уособлює жорстокість і тяжкість, створює відчуття ізоляції. Йому віддають перевагу люди, які пред’являють до себе занадто жорсткі вимоги, зводять свої погляди в принцип і домагаються його дотримання з непримиренною послідовністю.

Жовто-зелений - прихована енергія, яка була в зеленому, звільняється. Люди, які віддають перевагу цьому кольору, прагнуть встановлювати якомога більше контактів, постійно хочуть зустрічатися з іншими людьми, пізнавати нове. Поряд з білим цей відтінок справляє враження суворого і ділового, як правило його прагнуть розбавити сірим - прибрати нав’язливість.

Коричнево-зелений (зелений + чорний + жовтий + червоний) - виражає чуттєву пасивність. Такі люди хотіли б насолоджуватися станом, що благотворно впливає на почуття і сприяє відпочинку; шукають збудження за допомогою насолоди.

Чим темніше зелений, тим більше замкнута людина. Зелений колір люблять ті люди, які прагнуть завдяки твердості і стабільності придбати манеру впевнено триматися. Прагнуть до впевненості. Зелений відкидається при фізіологічному виснаженні.

11. Синій колір

Це - концентричний колір, він присвячує все тільки собі.

Позитивні характеристики
Організованість
Непохитність
Ідеалізм
Сила духу

Негативні характеристики
Фанатизм
Підпорядкованість

У цього кольору "немає дна", він ніколи не закінчується, він затягує в себе, п’янить. При цьому сила кольору недооцінюється. Він створює передумову для глибокого роздуму над життям; кличе до знаходження сенсу, істини. Але! - не дає відповіді в розумінні сенсу життя; вганяє в меланхолію, слабкість. Викликає не почуттєві, а духовні враження. Синій колір - це сталість, завзятість, наполегливість, відданість, самовідданість, серйозність, строгість.

Люди, які віддають перевагу цьому кольору, намагаються все привести до ладу, систематизувати. Вони завжди мають власну точку зору; віддані тому, що роблять, їх відданість людям може доходити до рабства.

У міфах - синій колір - це божественний прояв, колір загадковості та цінності.

Синій колір - втрата реальності, марення, фанатизм. У синій колір одягнені маги й чарівники. У середньовіччі, люди, що ходили в блакитному, знали істину. У Стародавньому Єгипті піраміду зсередини фарбували синім кольором. Жук - Скоробей синього кольору. Будда і Крішна - синього кольору. Синій колір у прапорах - свобода, об’єднання, приналежність до великого цілого.

Лікування - сприяє відновленню нервової системи, допомагає при неуважності, при посиленому серцебитті, при розладах кишечнику, нервовому перенапруженні, вгамовує розбурхані пристрасті, гасить емоції, знижує артеріальний тиск.

Люди, які відчувають тривалий стрес, напругу, відкидають синій колір. Його також, як правило, відкидають і курці. Вибирають синій колір ті, хто втомився від напруги, хто хоче гармонії з оточуючими, зі своєю нервовою системою.

Відтінки

Блакитний - колір безпечності, він заспокоює, випромінює надійність, але при цьому, дивлячись на нього, неможливо зосередитися. Він не сприяє розвитку уяви. Знижує напругу, комфортний. Це колір "спокійної емоційності"; дає можливість бути поза межами суспільства, розширює простір. Але! - сповільнює зростання і розвиток. Це - колір мрій і сподівань, колір миру і злагоди.

Темно - синій (індиго) колір сновидінь. Він дуже глибокий, призводить до депресії, чинить гнітючу дію, занепокоєння, зайву серйозність, смуток, печаль. Викликає потребу у фізіологічному спокої і задоволеністю у світі. Заперечення цього кольору - при небажанні розслабитися і відпочити.

12. Коричневий колір

Позитивні характеристики:
Надійність
Здоровий глузд

Негативні характеристики:
Депресія
Розчарування

Це - затемнений жовто - червоний колір: імпульсивна життєва сила червоного стримується, завмирає. У коричневому залишається життєвість, яка втратила свою активність. Висловлює життєві відчуття тіла. Люди, які віддають перевагу цьому кольору, бажають фізичного відпочинку, спокою. Ігнорується стан здоров’я при відкиданні коричневого кольору.

Коричневий колір уособлює стабільність, відданість (при прийомі на роботу робить позитивний вплив); він увесь на поверхні. Заспокоює, підтримує під час тривоги, хвилювань. Вибирається при нервовому виснаженні, коли людині здається, що ситуація конфлікту нерозв’язна. Відкидається коли людина хоче знайти свою індивідуальність, піти від інстинктів тіла, перестати від них залежати. При цьому людям потрібні категоричність і увага.

Відтінки

Жовто - коричневий: колір працьовитості і строгості.

Кремовий чинить м’який вплив, розширює простір, полегшує сприйняття дійсності, дає впевненість, що все буде в порядку.

13. Фіолетовий

Утворюється червоним і синім, які гасять один одного. Червоний знаходить свій сенс у синьому, а синій - свій зміст у червоному. Звідси - завуальоване збудження.

Це колір вагітних. Позначає чуттєвість, яка стоїть на межі індивідуальності і визначається як сугестивність. Це - колір ідеалізму, сприяє підвищенню самооцінки.

У міфах - в середньовіччі - колір каяття. У персні кардинала - фіолетовий аметист - символ стриманості.

Фіолетовий - важкий колір. Його треба розбавляти золотом, інакше він може призвести до депресії. Не рекомендується в роботі з дітьми; знижує пульс.

Приймається 75% дітей, які не досягли статевої зрілості, 85% - розумововідсталими. Цей колір люблять гомосексуалісти; через завуальованість - обирають вагітні. Перевага - при потребі в ідентифікації з кимось, сентиментальності. Такі люди повністю віддаються своїм відчуттям. Також цей колір вибирають люди нижчих прошарків, тому що не можуть знайти в собі сили реалізуватися. Цей колір відкидається через схильність до чуттєвості та еротики, такі люди бояться втратити незалежність, у них присутній раціональний контроль своїх емоцій, також критичний погляд на власні емоції та дії.

Відтінки

Темно-фіолетовий символізує грубість і владність.

Ліловий (світло - фіолетовий) заспокоює при тривозі, символізує інтуїцію; чинить м’який неінтенсивний вплив, покращує зір (квіти братики сприяють цьому).

Бузковий - марнославство, незрілість, вибирається в підлітковому віці.


ПОЄДНАННЯ КОЛЬОРІВ

Жовто-зелений висловлює прагнення знайти повагу у своїх очах і в очах оточуючих, вся діяльність спрямована на завоювання уваги.

Помаранчево-чорний висловлює небезпеку, страх (чорний колір поглинає).

Жовто-чорний це поєднання приємне, але жовтий - потреба реалізуватися, з’єднуючись з чорним, витікає в "реалізацію ні в що" - це поєднання самогубців.

Червоно-жовтий виражає активність.

Червоно-чорний виражає агресію.

Чорно-зелений - ці кольори самі для себе.

Коричнево-зелений висловлює посидючість, роздуми, не веде до активності.

Помаранчево-білий: сила помаранчевого стримується білим.

Синьо-білий висловлює спокій.

Коричнево-синій призводить до нескінченного тілесного відпочинку.

ІНТЕР’ЄР

Білий - слід уникати в лікарнях і дитячих.

Жовтий - кращий у салоні літака, на кухні, екзаменаційних аудиторіях.

Коричневий - створює затишок але тягне відпочивати - не можна використовувати в бібліотеці, добре використовувати в суді (як колір непорушності).

Синій - кращий для залів засідань - сприяє організованості; негативний для дитячих кімнат - викликає меланхолія.

Червоний - позитивний в кав`ярнях (клієнти швидко йдуть).

Блідо-блакитний позитивний у ванній кімнаті, в спальні, допомагає стримувати емоції вболівальників.

Темно-зелений - позитивний в нежилих кімнатах, в бібліотеці, тобто там, де проводять багато часу.

Блідо-рожевий (персиковий) бажано використовувати в спальні, кімнаті відпочинку (легко вставати вранці); викликає затишок і комфорт, але не затягує.

* * *

Психологічний експеримент

Ви бачите це коло? Подивіться в його центр. Затримайте свій погляд. Зупиніть свій погляд у центрі кола. Дивіться на хрестик. Ви побачите, що бузкові точки зникли. Залишився зелений маркер, що бігає по колу. Відірвіть погляд. Все стало на свої місця. Це - приклад психології зорового мислення.

 

До теми:
 
Share/Bookmark
 
Публiкацiї за темою «Психологія та стосунки»:
 
  
Публікації:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Сила уряду тримається на невігластві народу, і він знає це і тому завжди буде боротися проти просвітництва. Час нам зрозуміти це”
Лев Толстой

 
Відпочинок на схилах Дніпра
 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.