Аратта - На головну

13 січня 2025, понеділок

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- в Україні знаходиться унікальний міст, що пролягає між правим берегом однієї річки. Не вірите? Можете переконатися на власні очі, якщо відвідаєте Кам’янець-Подільську фортецю, що на Хмельниччині. Стара фортеця розташована на скелястому острові, охопленому петлею каньйону річки Смотрич. Таким чином, міст, що веде до фортеці, пролягає між двома точками правого берегу однієї річки. Крім того, ми не знайшли більше прикладів у світі, коли б міст тримався без усіляких підпор, а спирався б тільки на скелі. За однією з гіпотез, цей міст було зведено римлянами ще у II столітті під час походу Траянового війська на Дакію. Нині Кам’янецька фортифікація включена до переліку ЮНЕСКО
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Що допоможе людині бути щасливою: релігійна віра чи розум?

Психологія та стосунки 19830 переглядів

Опубліковано - 5.10.2011 | Всі публікації | Версія для друку

Що допоможе людині бути щасливою: релігійна віра чи розум?
Останнім часом живу майже по Зощенко: радіо є, а щастя немає... Взагалі-то у мене ще й холодильник є, і чомусь пральна машина, і два телевізори, і музичний центр, і подружок - «три штуки»... Але щастя все одно немає.

«А, все тому, що в тебе віри немає! Не прагнеш ти до пізнання Бога, не віриш, що Бог створив світ і влаштував його певним чином... Не наближаєшся до Бога!» - всі вуха продзижчав мій релігійно налаштований приятель.

Він мені вже давно не дає спокою своїми дивними промовами: «Якщо ми щось пізнаємо, то робимо це в першу чергу для віри, для пізнання Бога!» Ось так-то!.. Бог - не тільки одкровення продукує, а він ще світ створює, - це його Творіння. І, пізнаючи цей світ, у тому числі і науковими засобами, ми пізнаємо Бога.

Слухаю його, і часом не покидає відчуття, що перебуваю в Середньовіччі, в сенсі - такі собі століття, нічого доброго, - в цьому випадку «середнячки» такі. Він всерйоз вважає: ми бачимо світ навколо себе, ми пізнаємо його і тим самим долучаємося до Бога, бо все те, що ми пізнаємо, прекрасно, і це все - одкровення Боже.

А ще він прихильник «механістичного» світогляду, згідно з яким все влаштовано на зразок «вічного» двигуна. «Вічний» двигун - це універсальна метафора: Бог - верховний конструктор і робітник-універсал в одній особі.

Бог просто створив цей світ, завів двигун, а далі за певними законами все само крутиться. Запуск зроблено всього лише один раз, і тепер довго буде крутитися. Скільки буде крутитися - невідомо, але це і не важливо. Головне, що вселенський порядок визначений.

«Ну, і як мені бути щасливим в цьому порядку?» - запитую я свого релігійно налаштованого приятеля. І, щоб допомогти йому з відповідями, починаю задавати уточнюючі питання. Але він, перебиваючи мене, спочатку дивує: «Пізнай самого себе, і ти пізнаєш Всесвіт і Богів», - а потім і зовсім приголомшує: «Людина - мікрокосм, тому, пізнавши себе, можна пізнати і Богів».

Ух, як цікаво!.. Це що ж виходить: можна пізнати Бога? Навіть не буду уточнювати якого, адже богів люди придумали безліч! А теологія вчить: людина з Богом непорівнянна. Так як же можна його пізнати?.. Та й навіщо мені це треба? Я хочу бути просто щасливим, без викрутасів... Не зміг мені приятель нічого толком пояснити, і такі заповіді мене не надихають.

Шукати щастя в релігійному пізнанні світу мені не хочеться. Тим більше, що Бог не еволюціонував... Хоч сучасні освічені теологи і хочуть цивілізованого діалогу з наукою, але якось «душком» віддає.

Мені більше до душі думки філософів. Тих, що не схильні відводити привілейоване місце якомусь одному виду знання: або науковому, або релігійному. І, коли філософ включається у взаємодію між наукою і релігією, виникає можливість діалогу, тому що філософу це цікаво.

Ще більше подобаються думки вчених... Напевно, не тільки мені. Багато хто, я думаю, погодяться з академіком Гінзбургом, коли він каже: «Ви можете вірити в Бога, це ваше особиста справа, але нам, як вченим, це нічого не дає».

Якщо немає порядку природи, то немає можливості ніякого пізнання. Так! У світі існують певні об'єкти, впорядковані певним чином, між ними є зв'язки, вони не порушуються, вони закономірні, звідси виникає можливість пізнання цього світу. Але що це таке - порядок природи, в який, доречі, можна тільки вірити?

І яким чином вірити? .. Віра, взагалі-то, присутня повсюдно в житті людини. Навіть на етапах дослідницького пошуку вченого: він отримав результат експерименту, він спостерігав на різних приладах різне положення стрілок - вірив своїм органам почуттів і був змушений записати в протокол спостереження те, що бачив.

Знову віра!.. Невже доводиться тільки вірити у власне щастя?

«Пізнай самого себе до певної міри - і станеш щасливий!» Саме «до певної міри». Бо пізнання самого себе - недосяжно і нескінченно.

Людина - це проект, який повинен сам себе проектувати. Треба себе пізнавати для того, щоб жити по-людськи. Зуміти пізнати: наскільки ти обмежений, наскільки відрізняються твої уявлення від уявлень тих людей, які тебе оточують, що ти можеш зробити в цьому світі, а чого не можеш, кого любиш і чому ненавидиш.

До певної міри людина з цим справляється. Можливо, цього декому достатньо для щастя. Але релігійне знання навряд чи має таку ж чітко сформульовану мету, яка може бути досягнута.

І тому варто займати позицію не атеїзму і не прихильності релігії, а сучасну позицію освіченого гуманізму...

І бути щасливим по-своєму.

 

 
Share/Bookmark
 
Публiкацiї за темою «Психологія та стосунки»:
 
  
Публікації:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Релігія це зітхання пригнобленої тварі, серце безсердечного світу, подібно до того як вона - дух бездушних порядків. Релігія є опіум народу ”
Карл Маркс

 
Знайди свою ГАРМОНІЮ!
 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2025.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.