Екстравертність - це шкала, що описує спосіб взаємодії людини з собою подібними. На одному її кінці розташовуються власне екстраверти (їм необхідний відіграш соціальних ролей і більш властивий позитивний настрій). Інтроверти ж, які знаходяться на протилежній стороні шкали, навпаки, ті самі люди, що завжди віддадуть перевагу над вечіркою дивану та книзі.
«Наша робота - це ще один аргумент у скарбничку теорії, що особистість - не просто психологічна концепція», - говорить провідний автор дослідження Інна Фішман (Inna Fishman). Тобто у психологічних особливостях кожного індивіда явно простежуються біологічні коріння (генотип людини - прим. «Аратти»).
Використовуючи енцефалограф, команда Фішман досліджувала 28 добровольців обох статей віком від 18 до 40 років. Тип психіки волонтерів, попередньо виявлений вченими за допомогою тестів, представляв всю шкалу від інтроверсії до екстраверсії. У ході досвіду вимірювалося зміна в електричній активності мозку, відома як сигнал Р300 (названий за кількістю мілісекунд, що проходять між стимулом і реакцією).
Вчені запропонували піддослідним завдання на виключення зайвого: добровольці спостерігали перелік світлин осіб чоловічої статі, серед яких раптом виникав жіночий портрет. Потім за таким же принципом їм показували фіолетові квіти, що раптово перемежовувалися з жовтими.
Реакція P300 на обличчя і квіти у людей з найбільш низьким показником екстравертності виявлялася абсолютно однаково. Іншими словами, інтроверти мимоволі продемонстрували, що неживі предмети для них - такий же рівноправний елемент світу, як і люди навколо. У той час в екстравертів чим вище був показник «товариськості», тим сильнішою була реакція P300 в тесті з портретами. Відгук на квіти у них виявився ідентичний, як і в інтровертів.
До речі, крайня ступінь інтроверсії в дитячому віці - аутизм, причиною якого цілком можуть стати телевізор і мобільник.
Результати дослідження автори презентували на 118-й щорічній конференції Американської психологічної асоціації (APA 2010).
Про різні аспекти роботи можна прочитати в прес-релізі інституту.