![]() |
Але на початку цього сесійного тижня навіть до сварки не дійшло: регіонали згадали свою улюблену гру молодості – «наперстки» – і швиденько, як злодії, знишка за лічені секунди проголосували цей доленосний для держави закон.
Мабуть, таки «добра справа» з цим мовним законом, якщо його голосування треба так приховувати, щоб навіть канал «Рада» не показав пряму трансляцію! Хоча ми всі, громадяни України, платимо із власної кишені податки у тому числі і для цього телеканалу, щоб могли у прямому ефірі побачити тих «героїв», хто нами маніпулює! Адже закон про мови, який викликав стільки «солодкого щебету» регіоналів – звичайний «троянський кінь»!
Щоб не бути голослівним, кілька тез: чи вірить хто-небудь у суспільстві, що місцеві чиновники в Одеській області миттєво вивчать болгарську мову, щоб забезпечити права громад – носіїв цієї мови? Ні! Чи, можливо, станеться чудо із регіональними чиновниками у Криму, і вони, замість утискати та принижувати кримських татар (а це відбувається постійно), усі водночас вивчать мову кримських татар та імплементують її у суспільне життя? Ні! Чи, можливо, у Донецькій області є вже чиновники-добровольці, які вивчать грецьку мову задля реалізації потреб етнічних меншин? І ще раз ні! Цю галерею прикладів можна продовжити до безкінечності. Проте суть залишається одна: «обгородили город» для російської мови.
Не буду ламати стріли про «аморальність» тощо, натомість хочу запропонувати усім партійним «поборникам» «вєлікого і могучєго» та майстрам пустого передвиборчого піару публічно, перед телекамерами написати диктант російською мовою, взявши уривок з Достоєвського або того ж таки Чехова. Переконаний, що публіка ахне від безграмотності!
У цей день нахабної і публічної наруги над нами я був серед протестуючих; один із нас сказав, що «їм потрібна друга мова, бо вони нездібні вивчити першу – державну». А цей диктант довів би очевидне: тотальна малограмотність деяких регіоналів поширюється на всі мови усіх національностей України.
Не хочу говорити і про мотиви прийняття даного закону, бо автори його та обстоювачі відсутні у моєму вимірі серед людей, які варті дискусії чи полеміки. Говорити хочу до тих, хто по мою сторону вододілу. Кожен українець, який чує, що наш Тризуб ще чотири тисячоліття назад був оберегом трипільців, розвівався на бойовому стягові князя Святослава та зберігся як символ нашої національної безперервності і сьогодні, з гордістю каже – так, це наш герб! А зберігся він не сам по собі: його берегли і боронили з покоління в покоління відчайдухи та романтики, що прагнули чогось більшого, ніж хліба і сала.