- у 1919-1920 роках Кам`янець-Подільський ненадовго став державним центром України - останньою столицею УНР. Сюди перемістилися Директорія та Уряд УНР. В місті постав Комітет охорони Республіки. Однак у 1920 році Червона армія розгромила війська УНР.
Всі ми любимо кіно. І всі ми знаємо, що кіно - це тільки кіно, що Бетмени, Люди-павуки і вампіри живуть тільки на екрані. Тобто знайдеться, звичайно, декілька безумців, які приймуть кіношну дійсність за чисту монету, але це винятки, - марно про них вже й говорити.
Адже ми з вами нормальні люди і як-небудь вже зуміємо відрізнити реальність від вигадки.
А ось і не факт...
«Ви повинні твердо пам’ятати, що з усіх мистецтв для нас найважливішим є кіно»
В.І.Ленін
1. Насправді ми не можемо відрізнити реальність від вигадки
Ви, напевно, дивилися «Хоробре серце». І напевно знаєте, що цей фільм заснований на реальних історичних подіях. Героя Мела Гібсона насправді звали Вільям Уоллес, і він дійсно жив у Шотландії за часів замків, коней і прекрасних дам. І ми, звичайно, всі розуміємо, що певні деталі були вигадані - справжній Уоллес цілком міг не стрибати з балкона в сідло так красиво і повільно, як це продемонстрував Голлівуд.
Але які саме деталі? Що правда, а що вигадка? Злий король, з яким бореться Уоллес, вбивство його коханої Марроньє, роман із принцесою Ізабеллою, передсмертний крик «Свобода!» - що з усього цього історія, а що вигаданее для більшого кінематографічного драматизму?
Навряд чи у вас є відповіді. Та й яка, врешті-решт, різниця? Це дрібниці, які жодним ичном не впливають на ваше життя...
Може воно, звичайно, і так, та тільки після тріумфальної ходи кінотеатрами світу фільму «Щелепи», наприклад, полювання на акул стало настільки популярним, що ми ледве не винищили цих риб вкрай.
Абсолютно кожен, хто дивився цей фільм, віддавав собі звіт, що історія в ньому вигадана, і дійові особи - всього лише актори. Всі були в курсі, що не буває таких великих акул, які можуть зжерти човен. Але коли персонаж-вчений з кіно заявив, що зупинити загибель людей можна тільки вбивши акулу, цілком адекватні люди чомусь прийняли цю частину за чисту монету.
І пішли вбивати акул, ґрунтуючись на тому, що їм вселив Голлівуд.
Після того, як відбулася прем’єра фільму «Кращий стрілець» (в СРСР і Україні більше відомий як «Топ Ган») потік бажаючих поступити в льотні школи збільшився на 500 відсотків. Коли вийшов «Карате-пацан» всі діти раптом захотіли оволодіти бойовими мистецтвами. Ну і так далі...
Звичайно, якщо кіно буде вселяти нам щось таке, що йде врозріз з нашими колишніми уявленнями про життя, ми, швидше за все, цю інформацію проігноруємо. Або на те, щоб нас «перекувати» знадобляться тисячі годин відмінного мистецтва. Але тим не менше...
2. Історії вигадуються для того, щоб контролювати нашу поведінку
Це не чергова параноїдальна «теорія змови» - ми маємо на увазі першоджерела зародження людської культури. Подумайте - чому ми з таким задоволенням передивляємося всі ці нескінченні фільми про супергероїв? Чим вони нас «чіпляють»?
Різноманітні варіації історій про незвичайних сміливців і силачів з’явилися ще в незапам’ятні часи. Вони переходили з вуст у вуста, коли ще й писемності-то не було. Навіщо?
Все дуже просто - вони повинні були навчити людей, як поводитися і якими бути.
Тисячі років тому, коли наші предки жили племенами і полювали на диких тварин, не було ні записаної історії, ні системи освіти, яка роками втовкмачувала б в дитячі голови різні правильності.
І це було серйозною проблемою, тому що молоде покоління треба було вчити не тільки премудростям полювання та рибної ловлі. Між племенами спалахували війни, а значить, - регулярно виникала потреба в тих, хто готовий був воювати і навіть, при необхідності, загинути за рідне плем’я.
Тобто потрібно донести до дітей, чому вони повинні ненавидіти людей, що живуть по той бік річки, чим їхнє плем’я краще всіх інших, і з якого дива вони повинні йти воювати в майбутній війні, хоча це страшно і зовсім не хочеться.
Щоб вкласти в юні голови всю цю премудрість, у наставників було два варіанти: А) змусити роками зубрити історію племені, яка, до речі кажучи, все одно не була написана або Б) розповісти захоплюючу історію.
Наприклад, як сусіднє зле плем’я задумало викрасти всіх «наших» в рабство, але знайшовся один сміливець, який поодинці боровся всю ніч, не звертаючи уваги на чотири ворожих стріли, що стирчали з його могутніх грудей. І обернув супостатів в ганебну втечу. Звичайно, після такої розповіді кожен маленький учень хотів бути цим самим чудо-богатирем.
Звичайно, варіант Б більш доцільний у всіх відношеннях. І не важливо, що в цій історії - правда, а що перебільшення. Головне, що вона формує у юного покоління суспільно корисну картину світу, і переконує його бути тим, ким він потрібен племені.
Це зовсім не обов’язково погано - ваше плем’я цілком може бути і справді краще ніж те, що на іншому кінці річки, і в історії вашого роду цілком може знайтися натовп справжніх героїв. І вигадану історію вам підсовують не тому, що хочуть обдурити, а тому що це єдиний спосіб для племені вижити.
Якщо ми сприймаємо «міф» як брехню, яку треба за будь-що викрити, то для наших предків він був, по суті, більш ефективною версією правди. Не дуже стомлююча для слухача, з опущеними непотрібними подробицями, така, що легко запам’ятовується. І, звичайно, - вищий пілотаж - ще й сльозу видавити.
Міфи про героїв, які жертвують собою заради перемоги добра над злом - це саме те, що дозволяло і дозволяє цивілізаціям розвиватися. У житті суспільства будівлі і дороги - це хардвер, а міфи - це софт.
І в той час, як наші предки слухали про своїх героїв, зібравшись навколо багаття, ми купуємо квиток в кіно і йдемо дивитися на Бетмена, Джеймса Бонда або Гаррі Поттера. Форма викладу змінилася, але мета у цих історій все та ж.
3. У вигадника історії завжди є прихований план
Тест на кмітливість: Що спільного у всіх цих персонажів:
Бетмен
Людина-павук
Супермен
Люк Скайвокер з «Зоряних воєн»
Фродо з «Володаря Перснів»
Гаррі Поттер
Ну що, здогадалися? Правильно, вони всі - сироти.
Думаєте, це випадковість? Думаєте, автор просто підкидав монету? Чи, може, це така секретна кнопочка, натиснувши на яку можна вкласти в наш мозок що завгодно, в обхід логіки?
Насправді, всі ці історії володіють дивовижною владою. Кожного разу ви виходите з кінотеатру трохи іншою людиною. Нехай на міліметр іншою, але кожен рік ви встигаєте передивитися сотні годин таких історій. І якщо скласти всі зміни, то ви побачите, що ці історії, по суті, вас формують.
Ні, жодної «змови» тут немає (ну або майже немає), і все ж у кожної кіноісторії виразно вкладена якась надідея.
«Трансформери», наприклад, доводять, що бій - це красиво і захоплююче, що у військовій техніці є певна еротичність, що трощити все на своєму шляху - весело і ефектно і завжди проходить без наслідків. І, найважливіше - для того, щоб перемогти, добро повинно бути більш брутальним, владним і агресивним ніж зло.
Ми зовсім не вважаємо, що Майкл Бей (режисер і продюсер) - таємне знаряддя якихось темних сил, які намагаються промити вам мізки. Зовсім ні. У будь-якому випадку, не більше, ніж творці «Щелеп» мали намір винищити акул.
Вони всі намагалися зробити касове кіно. Тільки і всього. Але, незалежно від істинних намірів авторів чергового голлівудського блокбастера, певний «меседж» у ньому завжди присутній, і він так і прагне вповзти у вашу свідомість і влаштуватися там назавжди.
Ось чому, коли одна сторона в суперечці з піною біля рота доводить, що «Голлівуд намагається промити нам мізки», а друга іронічно зауважує, що мовляв, «у Майкла Бея мізків на це не вистачить» - обидві неправі.
Автора «Володаря Перснів» неодноразово звинувачували в расизмі, тому що орки у нього погані, просто тому що вони орки, гноми скупуваті, тому що гноми, а Арагон - герой, тому що кров у нього така. Ці звинувачення і справедливі і ні в один і той же час. Справедливі, тому що так вже все в світі у Толкієна влаштовано.
Ніхто у вигаданому світі не соромиться робити огульні узагальнення. Чарівний меч Фродо світиться при наближенні певних істот - орків, а не якихось ворогів взагалі. Спробуйте написати історію, в якій пістолет світиться при наближенні арабів, наприклад...
Але, в той же час, звинувачення на адресу Толкієна несправедливі, тому що він не керувався міркуваннями, на зразок: «Напишу-но я, мабуть, що-небудь, щоб зміцнити перевагу білої раси. А білою расою нехай будуть ельфи!» Він просто писав, як писалося (хоча, не існує жодних доказів що це було саме так, - письменник може вкладати будь-який задум в свій твір і не обов`язково його публічно пояснювати, лишаючи читачеві робити власні додаткові висновки - прим. «Аратти».
Тут немає ніякої конспірації, ніяких змов, принаймні, в 99-ти відсотках випадків. Зазвичай це просто група людей, що працюють в кіно, - кожен зі своїми хворими темами, упередженнями, забобонами, невіглаством і пристрастями. Вони можуть бути усвідомленими або неусвідомленими. Але вони все одно передаються глядачеві, бо саме з них і ліпляться історії.
У Майкла Бея є певне ставлення до жінок та їхню роль в світі - і після того, як ви подивіться його фільм, ви хоча б трохи скоректуєте свою власну думку з цього питання.
4. Вас виростила і виховала популярна культура
Не замислюючись, дайте відповідь: скільки телефонних дзвінків вам дозволено у разі арешту?
Один, вірно? «Я маю право на один телефонний дзвінок», - мало не кожен заарештований не забуде сказати поліцейському, що його заарештував.
І тут поліцейський із задоволенням пояснить, що це всього лише міська легенда. Цей гіпотетичний заарештований, та й ви, - ви обидва вірите в цей телефонний дзвінок, бо бачили це по телеку.
Насправді, майже все, що ми знаємо про систему правосуддя, прийшло до нас з блакитних екранів. Хто-небудь з вас хоч раз був присяжним? Чи доводилося вам бути присутніми на засіданнях, пояснював вам хтось, як все повинно відбуватися?
Ось чому фільми так досягли успіху у формуванні вашої особистості: тому що ви підсвідомо вважаєте, що більша частина цих вигаданих історій не були вигаданими.
Звичайно, ви знаєте, що «Правдива брехня» зі Шварценеггером - всього лише посередній бойовичок, і прекрасно розумієте, що в реальному житті ніхто не зміг би зіскочити з вашингтонського хмарочоса. Але ви не знаєте, що у Вашингтоні взагалі немає хмарочосів. Навіть якщо фільм був вигадкою, в частині хмарочоса ви не сумнівалися, просто тому, що для цього не було причини.
Тепер подумаємо про те, як багато інших аспектів вашого життя ви сприймаєте через Голлівуд. Якщо ви з сільської місцевості, звідки ви знаєте, яке життя в місті, і навпаки? Якщо ви ніколи не були в Парижі, то звідки беруться спливаючі в пам’яті образи?
Реальність така, що величезні поклади фактів, якими переповнені ваші мозкові підвали, були зібрані з популярної культури, і по більшій частині ви не пам’ятаєте, звідки що взялося. Це називається амнезія джерела. Ви знаєте, що жирафи сплять навстоячки, але ви вже давно забули - чи ви чули про це в школі або під час екскурсії до зоопарку, чи бачили це в мультфільмі....
У будь-якому випадку, ви будете розглядати певний факт як істинний, якщо тільки не з’явиться інформація, яка цьому суперечить. До речі, саме тому «Руйнівники легенд» і продовжують виходити в ефір.
Так що, - кого хвилює, що бензобаки не вибухають, коли ви по ним стріляєте? А що, якщо купа ваших гідних будь-якої вікторини цікавих фактів не є точними?
Ви що, думаєте, цей принцип на щось важливе не поширюється?
Коли ви йдете на перше побачення, у вас в мозку існує картинка про те, як усе має відбутися, - як ви обидва повинні себе вести, що зазвичай у таких випадках робить пара людей, хто з вас повинен платити, і так далі. Звідки ця картинка? Ви проходили курс побачень в початковій школі? Або вам про це розповідали батьки? Звичайно, ні. Все це ви бачили по телевізору.
Якщо ваші батьки були бідними, де ви отримаєте уявлення про те, як живуть багаті люди? Де ви взяли вашу концепцію про те, що успіх виглядає - як успішні люди сукню, або те, як вони поводяться, або як вони прикрашають свої квартири? Голлівуд, Голлівуд, Голлівуд - єдина причина, через яку ви чули про костюми Армані, тому що в 1980 році фільм «Американський жіголо»
запустив цей бренд в масову свідомість, одягнувши в костюм цього модельєра головного героя у виконанні Річарда Гіра.
Іншими словами, ваш світ формують вигадані історії. Інстинктивно ви відкидаєте цю ідею, тому що вам ненависна сама думка про те, що хтось крім вас може робити з вас того, ким ви є.
«Дурниця! Скажете ви. Я дивлюся кіно і телешоу для задоволення! Це дозволяє мені відключити мізки і розслабитися!»
Вірно, але чому це дає вам розслабитися? Вигадка - це здорово, тому що вона дозволяє вам відмовитися від нудного реального світу, і зануритися в той, в якому ви воліли б жити. І цей вимисел, він, по суті, визначає нас, роблячи тими, хто ми є - в кінці кінців, ми витрачаємо все своє життя, намагаючись зробити реальний світ схожим на вимисел. Пам’ятайте, - спочатку була наукова фантастика, - космічні польоти вже потім...
Нами як і раніше рухає міф.
Ваш мозок відмовляється сприймати інформацію, якщо вона суперечить вашому попередньому життєвому досвіду (отриманому, у тому числі, і з екрану телевізора) і ви бачите те, що хочете бачити... (уривок з фільму «Траса 60»)