![]() |
Мозок людини - таємниця, яку ми, можливо, ніколи не розгадаємо до кінця |
Мозок людини залишається найменш вивченим органом людського тіла. Адже так непросто вивчати подібне подібним. Інститут мозку людини Російської академії наук - найбільший і найавторитетніший центр з вивчення норми і патології мозку в Росії. Його фахівці працюють на сучасному обладнанні і розв’язують не менш складні завдання, ніж закордонні колеги в провідних науково-дослідних центрах світу.
Директор Інституту мозку людини Святослав В’ячеславович Медведєв розповів на засіданні клубу вчених і журналістів «Матриця науки», яке відбулося в петербурзькому прес-центрі РІА Новості, про те, як вижити в нашому шаленому-шаленому-шаленому світі.
Скаржачись на постійний стрес, ми, жителі великих міст, звичайно, лукавимо, розповідаючи про існування на межі можливостей. Вас дратують затори, юрби людей, потік інформації? Вам здається, що в минулі часи життя було більш розміреним і спокійнішим? Людині властиво ностальгувати за минулим, навіть мода щоразу повертається до фасонів двадцяти-тридцятирічної давнини. Але уявіть, що ви дійсно вирушили на 100-200 років назад. Ось де для сучасної людини почався б справжній стрес!
Між тим, цей самий стрес, в розумних межах, звичайно, примушує організм працювати краще та ефективніше.
Медведєв навів простий приклад: в одному європейському зоопарку пара тигрів ніяк не хотіла розмножуватися. Тваринам були створені всі умови, але безрезультатно. Тоді комусь спало на думку годувати тварин не кожен день по годинах, а нерегулярно - то раз в три дні, то раз на тиждень. Через деякий час тигрове сімейство збільшилося, а причиною тому став стрес, що був пов’язаний з нерегулярним прийомом їжі, який змусив мобілізуватися весь організм.
Але щоб стрес не став хронічним, у організму таки повинні бути якісь константи - регулярне та повноцінне харчування, сон, фізичні навантаження. Останні, до речі, Медведєв рекомендував для боротьби з негативними емоціями й їх наслідками, які також виникають через стреси.
Якщо, наприклад, на вас накричали, в організмі відбувається викид гормону кортизолу. Це головний катаболічний гормон, який руйнує білки, сприяє накопиченню жиру, а також підвищує рівень глюкози в крові. Щоб нейтралізувати негативну дію гормону, директор Інституту мозку порекомендував вдатися до фізичних навантажень - пробіжка або тренування в спортзалі приведуть організм до норми.
Ще один негативний фактор, з яким поки що можна боротися тільки змінивши місце проживання, це - літній час, що вже набив усім оскому. «Для нас вкрай важливе світло, - це потужний активізуючий фактор. Переведення стрілок годинника призвів до того, що ми зараз взагалі не бачимо денного світла», - сказав учений. Щоб добре себе почувати, на європейській частині Росії має бути час Парижа, а він на три години відрізняється від московського» (в Україні – на одну годину - прим. «Аратти»).