І коли кажеш, що «у вас, шановний, - страх перед успіхом», люди ставляться до цього з недовірою.
Це тому, що успіх повсюдно визнаний за хорошу справу. Успіх, безумовно, повинен вести до певних хороших ситуацій, або виражатися у збільшенні можливостей, або взагалі якось матеріально винагороджуватися. При цьому, чим більше успіх, тим більше різних бонусів можна очікувати. Так от, з огляду на це все, чому потрібно комусь успіху боятися?
Насправді успіх має й іншу сторону. Разом з різноманітними плюсами, він ще може нести певну загрозу для особистості. Так що можна отримати в одній упаковці з успіхом?
- Розуміння, що мета була не твоя чи ти отримав не зовсім те, на що розраховував.
- Успіх приводить до появи нових проблем, які тебе на поточний момент не хвилюють (наприклад треба думати як вкласти отримані гроші і керувати ними).
- Втрата мотивації (що робити далі, якщо я досягнув всього, чого хотів, навіщо ставити нові плани?).
- З’ясується, що мета недостатня для досягнення щастя або ще чогось (доведеться вчитися або працювати ще).
- Почуття провини (якщо я досягну успіху, то що ж скажуть інші люди, які не змогли його досягти? Може вони теж цього хотіли...)
- Люди будуть тобі заздрити та проявляти агресію. Ти станеш об’єктом пограбування та вимагання.
- Успіх зруйнує тебе як особистість, станеш «акулою» без принципів і совісті.
- Не буде сил постійно підтримувати успіх.
І найголовніше, що турбує людей - думка «насправді я зовсім випадково здобув успіх, - це лише збіг обставин. Насправді я бездарність і фальшивка. І колись це буде виявлено». Більш того, - перспектива успіху стає загрозою. Чим вище ти піднімешся, тим більше ймовірності що там з’ясують «правду» і ти довго і болісно полетиш донизу.
У 1978 році психологи Паулін Клансі та Сюзан Імес досліджували групу успішних жінок. Вони з’ясували, що майже всі з них переживали почуття невідповідність зайнятому місцю в суспільстві та бізнесі. Не дивлячись на те, що вони добилися всього завдяки власним здібностям і заслугам, всередині них жив страх, що насправді вони нічого з себе не представляють і цей факт незабаром буде викритий. Тобто, - вони можуть щось не так сказати, показати свою некомпетентність, низький інтелект або недалекоглядність. Їм здавалося, що зайняте ними місце їм не належить. І ось-ось, хтось покаже на них пальцем і скаже «вона ж насправді (...)» І всі навколишні підтвердять: «Адже так воно і є!». В очікуванні провалу вони відчували значну тривогу, високий рівень стресу, страх і у них виявлялися депресивні симптоми.
Дослідники назвали цей феномен «синдромом самозванця» (impostor syndrome). Основним компонентом, який і викликає страх перед просуванням вперед і перед нинішнім своїм становищем - неможливість включити досвід своїх досягнень в свою Я-концепцію. Тобто, - все той же маленький невмілий 5-річний чоловічок, який одягнув татові черевики і капелюх. Ось-ось мене побачать дорослі, і все заберуть, тому, що я можу зіпсувати речі і тільки посміються наді мною, а може і по шиї дадуть. Те, що «мені вже 35 років і я директор компанії» існує як окрема реальність, яка не відноситься до маленької людини в батькових речах.
Спочатку вважалося, що переважна більшість серед тих, хто страждає на цей синдром, - жінки. Але більш докладні дослідження показали, що чоловіки відстають зовсім не на багато. Особливих гендерних відмінностей у перебігу синдрому теж не було знайдено.
Джерела розвитку синдрому можуть бути сім’я або суспільство в цілому. По-перше, гендерні ролі часто говорять, якою має бути людина, як себе поводити в тій чи іншій ситуації. Невідповідність цим стандартам можуть викликати почуття невідповідності себе займаної позиції.
Наприклад жінка повинна бути м’якою і розуміючою. Бізнес-вумен має бути жорсткою і нещадною і тільки тоді вона може витримати конкуренцію в сучасному світі. Більш того, - з дитинства можуть вживлювати ідеї, що ти насправді не такий вже розумний, твоя думка не така вже важлива, твої помилки - глупі і непрощені, «це в школі ти на висоті, але не діти, не вчителі не знають, який ти на насправді», «ми тебе занадто вихваляли, а насправді ти (...)»