Майстри програвати. Чи грати в піддавки? |
Після виборів у Василькові 2 червня 2013 року у багатьох, хто спостерігає за поєдинком між владою й опозицією, склалося враження, що опозиція веде гру у піддавки, добровільно провокуючи суперника на свій глибокий ««цуґцванґ» вже на початку партії. Надто вже багато чого шито білими нитками і це стає очевидно навіть непосвяченим: або опозицію залякали, або підкупили, однак точно відомо одне: у цій грі перемога суперника не була передбачена апріорі. Та на відміну від шахів, де не можна призупинити гру чи пропустити хід, щоб в подальшому отримати ініціативу для перемоги, в реальній політиці це все зробити можна. Тож які ходи проґавила опозиція і чому ця, здавалося б виграшна для неї партія, перетворилась на суцільний провал.
Хід перший –«транспортний»
Почнемо з того, що нагадаємо результати парламентських виборів у Василькові у жовтні 2012 року. Тоді Партія регіонів набрала18,97 %, Комуністична партія - 9,74 %, Батьківщина – 33,7 %, УДАР – 18,25 % , ВО «Свобода» - 11, 57 %. Якщо поділити рейтинг «комуністів» хоча б наполовину (адже вони йшли з виключно опозиційними гаслами), то опозиційний рейтинг становить близько 70 %, а рейтинг «регіоналів» - 22 %. Іншими словами, у Василькові проживає втричі більше прихильників опозиційних сил, аніж симпатиків сьогоднішньої влади. Відповідно, виникає запитання: куди поділись усі ці люди і чому вони проголосували не за опозицію, яку підтримує більшість жителів, а, навпаки - за ненависних їм мучителів.
Справа в автобусах, а точніше - у небажанні опозицій скористатись транспортом для доставки свого виборця на дільницю.
За статистикою, на місцевих довиборах явка завжди менша, ніж на парламентських, всередньому вона коливається в межах 25-40%. Тому, на довиборах завжди перемагає той, хто «приведе» свого виборця на дільницю. Разом із тим, не є секретом і той факт, що збільшити явку дозволяє звичайний довіз виборців автобусами до місця голосування, що не заборонено законодавством і чого опозиціонери так і не спромоглися зробити.
Хід другий – «фіксуючий»
Зафіксувати – щоб перемогти. З метою унеможливлення фальсифікацій і порушень з боку суперника, опозиційним силам необхідно було записувати, зафільмовувати та занотовувати все, що відбувається на виборчих дільницях. А для цього достатньо було б облаштувати місце голосування відеокамерою, залучити до роботи на кожну виборчу дільницю одного народного депутата, спостерігачів, чотирьох – п’ятьох підготовлених членів дільничних виборчих комісій, групу активістів «спортивної статури» (наприклад, під виглядом журналістів) для противаги бойовикам з Партії регіонів. Усі ці люди разом мали б бути присутніми на дільниці від початку і до завершення голосування. І найголовніше – знаходитись з комісією під час підрахунку голосів. Щоб виявити фальсифікації з бюлетенями, необхідно було поставити двох - трьох активістів на вході до дільниці, щоб фіксувати кількість виборців, котрі прийшли проголосувати. Це б продемонструвало точну кількість сфальшованих бюлетенів при підрахунку виданих, використаних, невикористаних та зіпсованих. Крім того, важливо було залучити активістів для роботи «зовні», щоб не допустити так званих «каруселей».