Конфліктогени – це слова, дії (або відсутність дій), що можуть привести до конфлікту.
Важливо відзначити, що, за спостереженнями фахівівців, 80% всіх конфліктів виникають мимоволі і без попередньої підготовки з боку учасників.
Варто запам’ятати два правила безконфліктної взаємодії.
Правило 1.
Не вживайте конфліктогени.
Правило 2.
Не відповідайте конфліктогеном на конфліктоген.
Отже, 9 фраз-кофліктогенів, які за жодних обставин не повинна вимовляти кожна людина:
1. «Це не входить до моїх обов’язків», «Мені за це не платять»
Найпоширеніші відмовки від роботи. У 99% випадків вони викликають роздратування у керівника і показують йому вашу байдужість. Тому набагато краще відповісти: «У мене на сьогодні багато завдань. Яке з них мені варто зробити першим?».
2. «У мене немає часу з вами розмовляти», «Я зайнятий»
Такі відповіді - ознака поганого виховання. Етично буде сказати «Приношу свої вибачення, але у нас зараз починається термінова нарада, і мені вже час іти. Давайте зателефонуємо й обговоримо вашу проблему наступного разу» або «Давайте обговоримо це за годину: я саме закінчую одну справу».
3. «Можливо, це звучить безглуздо, але ...»
Подібний «вступ» спочатку ставить під сумнів обґрунтованість всього того, що ви збираєтеся сказати. Забороніть собі вимовляти цю фразу.
4. «Не ображайтеся, але ...»
Це звучить як попередження про те, що далі послідує щось неприємне. Таким чином ви самі даєте установку, аби ваш співрозмовник сприйняв вашу мову саме як образливу. Тому, щойно ви відчуєте, що ця фраза ось-ось зірветься з ваших вуст, - змініть тему розмови.
5. «Як же ти поправилась!» або навіть «Ой, як ти схудла!»
Вага - педантична тема для багатьох. Люди нелегко приймають зміни, які відбуваються з їхнім тілом, тому подібні коментарі можуть здорово зіпсувати їм настрій. Замість цього краще сказати: «Ти виглядаєш приголомшливо!»
6. «У вашому віці ви добре виглядаєте»
Ця фраза звучить, як нагадування про вік, і може бути витлумачена так: «Порівняно з іншими людьми похилого віку ви виглядаєте більш-менш стерпно». Скажіть просто: «Ви виглядаєте чудово».
7. «Ти у своєму репертуарі»
Намагайтеся не чіпляти ярлики. Замість конфліктних фраз можна сказати: «Я засмучена тим, що ти знову залишив посуд у раковині. Що ми можемо зробити, щоб такого більше не було?». Завдяки вживання займенника «я» ви акцентуєте увагу на тому, як ви себе почуваєте, а не на тому, що ваш партнер поганий. Це стане для нього стимулом усунути проблему, що турбує вас .
8. «Якби ти дійсно любив мене, ти б ...»
Промовляючи цю фразу, ви не просто маніпулюєте партнером, але і даєте йому знати, що його ставлення до вас вас не влаштовує. Навряд чи це сприятиме міцному зв’язку між вами. Краще скажіть так: «Я відчувала б себе краще, якби ми могли ...». Кращий спосіб зберегти продуктивні відносини - просто пояснити, чому ви засмучені, а потім запропонувати рішення.
9. «Ти була занадто гарна для нього», «Я радий, що ти позбавився від неї»
Навіть якщо ви намагаєтеся втішити когось після розриву з партнером, він може сприйняти цю фразу як образу його смаку та як свідоцтво невміння розбиратися в людях. Використовуйте замість цього: «Він / вона багато втратив / ла» - це точно сприймуть правильно.