Відразу після того, як почалася збройна анексія Криму Росією і кривава війна на сході України, я спитав себе: навіщо й чому вибрано війну? Чому не дипломатія чи фінанси?
Витрати Росії на захоплення й утримання Криму 2014 року становитимуть приблизно $7-8 млрд. 2015-го й далі вони щороку сягатимуть ще $5-6 млрд, і це не враховуючи інвестицій. До цього потрібно додати, звичайно, відплив капіталу і зниження ВВП в результаті західних санкцій. За моїми оцінками, 2014 року відплив капіталу досягне приблизно $150 млрд, а 2015-го – ще $50 млрд.
Зниження ВВП 2014 року – 1%; 2015-го – 2%. Такі оцінки з огляду на сьогоднішній рівень санкцій США і ЄС без урахування обмежувальних заходів України і тих, які Росія може накласти сама на себе, включаючи спонтанні й емоційні помилки.
Президент Російської Федерації повинен постійно запитувати себе: а чи вартий Крим $10-14 млрд? Чи вартий збройний конфлікт у Східній Україні $200-250 млрд? І це – абстрагувавшись від репутаційних ризиків.
Як відповісти на це запитання? Уявімо, як мислив би раціональний, прагматичний президент. Завдання – зробити Крим своїм і підпорядкувати Україну. Раціональне рішення: за $10-15 млрд можна придбати всю нерухомість і половину землі Криму, а за $200-250 млрд – скупити в усіх українських олігархів і мільйонерів усю їхню власність, банки і теж половину землі материкової України! Мети досягнуто. Крим – у власності, такий президент, крім України, отримує лаври цивілізованого інвестора.
Тому нинішню поведінку президента Росії можна оцінити як ірраціональну, а самого його назвати нецивілізованою людиною. Але це не зовсім так. Річ у тім, що він – Володимир Путін – з іншої цивілізації, а саме: московсько-православної.
Самуель Гантінгтон та інші мислителі Заходу виділяють окрему православну цивілізацію із центром у Росії, яка відрізняється від західного християнства через свої візантійські корені, триста років татарського ярма, бюрократичний деспотизм і обмежений вплив на неї Відродження, Реформації, Просвітництва. Цікаво, що саме ці моменти відокремлюють і Україну від Росії
Цивілізаційний вибір – дуже важливий фактор зовнішньої і внутрішньої політики великих країн, особливо Росії. По суті, президент Росії сам є заручником російського світу, а, наприклад, Обама і Меркель – західного. А наша логіка передбачала президента із західної цивілізації.
Довгий час Україна стояла однією ногою на ґрунті Російського світу, а другою – на паркеті Західного. Вибір зроблено. У нас уже теж домінує західна логіка, тому українцям так важко зрозуміти Путіна і його вірнопідданих. Ще важче впливати на нього шляхом раціональних економічних санкцій Західної цивілізації. Я не перераховуватиму їх, лише зазначу, що вони дуже м’які й гуманні. Ідея санкцій полягає в тому, що всі ключові сектори російської економіки, зокрема зброя, нафта, газ, банки, можуть функціонувати, але не можуть розвиватися. Вони вже відрізані від західних кредитів і технологій.
Санкції призведуть до заміщення західних кредитів та інвестицій золотовалютними резервами Центрального банку Росії. Це $468 млрд її суверенних фондів (Фонд національного добробуту – $88,6 млрд і Резервний фонд Російської Федерації – $87,4 млрд). За моїми розрахунками, у такому режимі санкцій Росія вичерпає свої золотовалютні резерви і наблизиться до дефолту лише наприкінці 2016-го чи на початку 2017 року. Хоча вже 2015-го реальні доходи громадян Росії почнуть знижуватися. Можливі слабкі соціальні протести.
Чому все відбудеться так швидко? Сукупний борг російських банків, компаній і держави – це приблизно $715 млрд. Річні виплати відсотків і тіла кредитів – приблизно $160-180 млрд, враховуючи крос-дефолти, які незабаром неминуче почнуться. Крім того, я очікую на зниження припливу валюти в Росію від експорту палива (нафти, нафтопродуктів і газу) на 5-8%. Хоча вже 2013 року валютний виторг від експорту палива не зростав, але був значним (близько $350 млрд). Якщо до цих трендів додати відплив капіталу, стає зрозумілою моя оцінка строків дефолту Росії, який наближається.
Яка ж логіка Путіна? Згідно з догмами «Русского мира», перехід України, Грузії та Молдови до Західної цивілізації посилить останню і суттєво послабить його православно-московську цивілізацію. Вона й без того останнім часом втрачає територію, людей, у тому числі православних віруючих, і мову.
Завдання «Русского мира» − створити такі проблеми (економічні, соціальні, політичні) в цих країнах, які б не посилили Західну цивілізацію, а навпаки, послабили її. Скільки людей при цьому загине, в кращому випадку, його не цікавить, в гіршому − чим більше, тим краще. Така логіка «Русского мира». Якби у нас була така, а не західна, логіка, то перед здаванням Криму українські війська зруйнували б усю інфраструктуру, замінували б усі дороги, будівлі, підприємства, стріляли б по мирних громадянах...