Актуально
Чи знаєте Ви, що:
- Українські дерев`яні церкви були збудовані у символічній формі кораблів та звернуті зі Сходу на Захід. Історично, українські церкви були побудовані з центральним нефом та двома боковими проходами. Це розділення споруди на три частини відповідає трьом догмам, або Божої Священної триєдності: духу, душі, та тілу людини. Багаточислені куполи та шпилі позначають щогли кораблю, а хрести на кожному вістрі розмежовують де бути вітрилам.
Курс валюти:
Погода в Україні:
|
|
Чи впливає мікробіом людини на її релігійність?
Наука й освіта 75320 переглядів
Опубліковано - 1.10.2014 | Всі публікації | Версія для друку
|
Реліквії і місця здійснення культових ритуалів дійсно є серйозними джерелами патогенів | Лише одна з десяти клітин в тілі людини є власне людською. Решта дев’ять - це різні симбіотичні мікроорганізми, в основному бактерії і гриби, серед яких чимало патогенних форм. Останнім часом прийнято говорити про наявність в людському тілі осі «кишкова мікробіота - мозок», оскільки ця мікробіота, або мікробіом, виділяє цілий ряд нейромедіаторів, що викликають відхилення в поведінці індивіда, такі як шизофренія, епілептичні припадки і, за припущеннями авторів обговорюваної нижче статті, деякі прояви масового релігійного екстазу.
Відразу обмовлюся, що гіпотеза колективу авторів з Інституту проблем передачі інформації ім. А. А. Харкевича РАН - Олександра Панчина, Олександра Тужикова та Юрія Панчина, - опублікована в журналі Biology Direct, не стосується ні питань віри, ні релігійних догматів, а лише деяких ірраціональних проявів у відправленні релігійних культів. Що, наприклад, змушує людей десятками і сотнями тисяч битися в екстазі, щоб лише торкнутися рукою або поцілувати якусь реліквію, здійснювати небезпечне далеке паломництво або кидатися в ополонку в лютий мороз?
Можна почути, що при цьому хворі зцілюються, а здорові тільки здоровішими стають. Це далеко не так: аналіз мікробіоти сакральних місць показує, що вони буквально кишать патогенами, якими заражаються люди, що намагаються беззаперечно слідувати всім правилам, що пов’язані з виконанням культу. В бестселері останніх років «Закохатися у Венеції, померти в Варанасі» Джефф Дайер так описує один із храмів міста Варанасі:
«Перш ніж я був допущений у внутрішній храм, мені довелося зайти з ним (брахманом. - А. Ж. ) в маленьку, смердючу каплицю, де мій лоб помазали священною пастою. Тут же з’явився хтось ще, другий жрець-вахтер, і, незважаючи на мої протести, начепив мені на шию гірлянду з нагідок, яка і була, як виявилося, джерелом смороду. Здавалося, що її замаринували в сечі, а після залишили гнити на кілька днів. За привілей носити цей кошмар я, природно, повинен був заплатити...»
І це не художній вимисел, навіть не перебільшення, а відображення реальної антисанітарії в одному зі священних для індуїстів місць на березі Гангу (див. S. Hamner et al., 2006. The role of water use patterns and sewage pollution in incidence of water- borne / enteric diseases along the Ganges River in Varanasi, India). Панчина з колегами наводять цілий список досліджень, що показують, що реліквії і місця здійснення культових ритуалів дійсно є серйозними джерелами патогенів.
Що ж змушує людей, серед яких зустрічаються і вельми освічені, торкатися до реліквій, що кишать паразитами, пити несвіжі «святі води» і занурюватися в повні нечистот священні річки? На думку авторів, їх діями керує аж ніяк не божественний промисел, а щось зовсім інше, те саме що мідіхлоріанам з кіносаги «Зоряні війни». Хто такі мідіхлоріани, винесені авторами в заголовок статті? «Без мідіхлоріан життя не могло б існувати, і ми не володіли б знанням Сили. Цілісність спілкується з нами, передає нам волю Сили. Коли ти навчишся втихомирювати свій розум, ти почуєш, що вони говорять тобі», - наставляє Енакіна Скайуокера джедай Квай-Гон Джинн. (До речі, на думку психіатрів, Скайуокер страждає прикордонним розладом особистості; див. E. Bui et al., 2011. Is Anakin Skywalker suffering from borderline personality disorder?)
|
Гриб Ophiocordyceps, що проростає з голови зомбованого мурахи-деревоточця Camponotus | Фантастика? Фантазії? Не зовсім. Озирнемося навколо: ось мураха у дереві, покинувши доріжку в мурашник, дереться на травинку, щоб намертво вчепитися щелепами в центральну жилку і застигнути; рачок-бокоплав, замість того щоб ховатися в глибині, спливає на саму поверхню і різко смикає ніжками, щоб привернути увагу качки; ось мишка, замість того щоб бігти, відчувши запах котячої сечі, прямує на цей запах - до своєї загибелі. Про всі подібні випадки девіантної поведінки (а на місці мишки може бути і людина, яку, звичайно не з’їдять, але хворим зроблять) можна сказати, що ці особини «втихомирили свій розум і почули, що їм говорить хтось».
І це дійсно так: на мозок особини із зруйнованою або напівзруйнованою ментальністю, шляхом керування її нейромодуляторами, діють паразити, котрі оселилися в її тілі: гриб Ophiocordyceps - на мураху-деревоточця, черв’як смоктун Microphallus - на бокоплава і споровики Toxoplasma gondii - на мишу або людину.
Автори обговорюваної статті наводять ці і багато інших прикладів відхилень від норми в поведінці різних тварин (включаючи людину), викликаних паразитами і вигідних саме паразитам. А далі звертають увагу на те, що подібним чином поводяться релігійні фанати, прямуючи туди, де з неминучістю заражаються паразитами, а далі збираються в натовпи, поширюючи заразу далі. І все це більшою мірою потрібно паразитам, щоб розширювати свій життєвий простір, передаючись від людини до людини, ніж самим людям. А ритуал в такому випадку є біомемом, оскільки за допомогою ретельного дотримання ритуалу передається як інформація про нього (що є основною ознакою мема), так і паразити, що йому супутні.
Більш того, такі ознаки релігійної екзальтації, як шизофренія, епілептичні припадки та інші розлади психіки, теж можуть виявитися наслідком зараження паразитами, наприклад такими, як плоскі черви Spirometra mansoni і Paragonimus westermani.
«Якщо наша гіпотеза отримає підтвердження, - пишуть автори, - то вона може розкрити причину виникнення і поширеності деяких релігійних культів і дати альтернативне пояснення для недавно встановленого позитивного зв’язку між паразитичним захворюваннями і релігійністю ( раніше передбачалося, що такий зв’язок обумовлений антисанітарією. - А. Ж.). Відкриття нових мікроорганізмів, які впливають на поведінку особини-господаря, може поліпшити наше розуміння нейробіології і нейрохімії». Іншими словами, релігія є не «опіум народу», як вважав Карл Маркс, а зараза.
Журнал Biology Direct, в якому опублікована обговорювана стаття, хороший тим, що він дає висловитися не тільки авторам, але і їхнім референтам, причому одразу. Ось на що звернули увагу останні.
Ден Граур,
відділення біології та біохімії університету Х’юстону
(Dan Graur, Department of Biology and Biochemistry, University of Houston):
«Якщо гіпотеза претендує бути науковою в попперовському сенсі, вона повинна бути чимось, що може бути спростоване за допомогою ретельних експериментів і спостережень... Очікувана «відмінність» між вірянами і атеїстами в сенсі мікробіоми не є достатньо суворим прогнозом ... Стаття, однак, цікава й спонукає до роздумів, а я вдячний авторам за неординарні думки».
Роб Найт,
Університет Колорадо, Боулдер
(Rob Knight, Університет Колорадо, Боулдер):
«Слід також звернути увагу на наступні можливі зв’язки: <...> Піст, як було відмічено у темного тигрового пітона, мишей і ховрахів, що впадають в сплячку (і, можливо, в інших таксонів), впливає на склад мікробіома».
Євген Кунін,
Національний центр біотехнологічної інформації, США
(Eugene Koonin, National Center for Biotechnology Information, USA),
після перегляду переробленої версії статті:
«Я, як і раніше, знаходжу пропонований особливий зв’язок між мікробіомою і аспектами релігійної поведінки в кращому випадку незначним. Проте автори мають рацію в тому, що походження і виживання подібної поведінки вимагає пояснення, яке не повинно обмежуватися мемами».
* * *
Джерело: Alexander Y. Panchin, Alexander I. Tuzhikov, Yuri V. Panchin. Midichlorians — the biomeme hypothesis: Is there a microbial component to religious rituals? // Biology Direct. 2014. V. 9. P. 14. DOI:10.1186/1745-6150-9-14.
Див. також:
Джефф Дайер. Закохатися у Венеції, померти в Варанасі (пер. з англійської А. Г. Осіпова). М .: РИПОЛ класик, 2010. 432 с.
|
Рис.1. Вісь «кишкова мікробіота - мозок» (KMM) | А. Вісь «кишкова мікробіота - мозок» (KMM): прямі і опосередковані двосторонні зв’язки між кишкової мікробіотою і центральною нервовою системою, включаючи ендокринну, імунну та нервову регуляцію. В доцентрову (чутливу) частину KMM (сині стрілки ) входять: 1 - лімфоцити, що здатні зондувати кишковий прохід і за допомогою свого цітокінеза здійснювати ендокринний або паракринний вплив на нервову систему; 2 - чутливі нервові закінчення, такі як блукаючий нерв, можуть бути активовані кишковими пептидами, які виділяються ентероендокрінними клітинами; 3 - нейротрансмітери або їх попередники, які є метаболітами мікробіоти, можуть впливати на кишковий епітелій з ендокринним або паракрінним ефектом; 4 - після стовбура головного мозку в роботу нервової мережі в якості основних інтеграторів сигналів від кишечника вступають мигдалеподібне тіло (Am) і острівкова частка (IC). Потім з активацією гіпоталамуса (Hy) вмикається відцентрова (рухова) частина КММ (червоні стрілки): 5 - кортикостероїди, що виділяються в результаті активації гіпоталамо-гіпофізарно-адреналової осі (HPA), перетворять склад мікробіоти кишечника; 6 - збудження рухових нейронів може виражатися в тому числі в симпатичному збудженні. B. З впливом мікробіоти кишечника можуть бути пов’язані не тільки захворювання кишкового тракту і ожиріння, але і проблеми серцево-судинної системи, аутизм, стан тривоги/депресії і розсіяний склероз. Рисунок зі статті AJ Montiel-Castro et al., 2013. The microbiota-gut-brain axis: neurobehavioral correlates, health and sociality
До теми:
Публiкацiї за темою «Наука й освіта»:
- Привіт від предків. Вчені довели, що спогади передаються через ДНК
Олексій Бондарев, “Новое время” Ні, вашим внукам не передадуться спогади про те, як і з ким ви гуляли в молодості. І машину Анимус з «Кредо вбивці» вчені поки що не створили. Але їм вдалося довести, що ваш життєвий досвід може безпосередньо вплинути на геном ваших найближчих нащадків. - Порошенко ввів у дію бомбу уповільненої релігійного дії
Ігор Тишкевич, «Хвиля» Президент України Пётро Порошенко підписав закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо заснування релігійними організаціями навчальних закладів». Цей нормативний акт серед іншого дозволяє релігійним організаціям виступати засновниками закладів освіти, - у тому числі шкіл. - Критична маса або «ефект сотої мавпи»
«Гармонія» Коли людина народжується, вона геніальна нескінченно, вона знає і вміє вже абсолютно все, - як голографічний зліпок Всесвіту, у якому є нескінченні запаси інформації, навичок, умінь. І відразу після народження починає забувати, розучуватися, інформаційні канали закриваються, зв’язок з Космосом, Вселенським Інформаційним Банком зменшується - Чи впливає мікробіом людини на її релігійність?
Андрій Журавльов, «Елементи» Лише одна з десяти клітин в тілі людини є власне людською. Решта дев’ять - це різні симбіотичні мікроорганізми, в основному бактерії і гриби, серед яких чимало патогенних форм. - Гени, гормони і пухлина мозку: що перетворює людину на злочинця
РІА «Новості» Вчені знаходять все більше біологічних факторів, які сприяють появі кримінальних нахилів у людини - від генів до куріння матері під час вагітності. - День мракобісся
Олександр Невзоров Сьогодні зрозуміло, що реєстр державних свят не вичерпний. Необхідно введення загальнонаціонального «дня мракобісся». Можливо, утім, в назві свята буде використано не саме слово «мракобісся», а його найближчий синонім, і воно іменуватиметься як «день духовності». - Найзагадковіша субстанція – вода
Владислав Гончарук, «Україна. Наука і культура», 2009 Всі знають, що вода — одна з найрозповсюдженіших і відомих речовин на землі, а виявилося, що з погляду фундаментальної науки про неї мало що відомо. - Стародавні скелети «розповіли» про генетичну спадщину європейців
“Аратта-Україна”, за матеріалами російської служби Бі-бі-сі Нове дослідження ДНК, отриманих від 39 стародавніх скелетів з Центральної Європи, проливає світло на доісторичні події, що сприяли появі сучасної європейської популяції. - П’ять дивовижних тверджень, про які світ дізнався завдяки Стівену Хокінгу
«Фактрум» Стівен Вільям Хокінг - один з найбільш впливових і відомих широкій громадськості фізиків-теоретиків і космологів нашого часу. - Лихо з розуму
Петро Кралюк, проректор Острозької академії, Радіо Свобода 27 лютого довелося побувати на слуханнях у Комітеті Верховної Ради України з питань освіти і науки на тему «Про законодавче забезпечення розвитку вищої освіти в Україні». |
|
Публікації:
Останні новини:
Популярні статті:
|