Про деталі обшуку і виявлення великих партій сигарет очільник області пообіцяв повідомити детальніше. Якою є реакція на заяву Геннадія Москаля у Львові і, зокрема, на самому підприємстві?
Керівник Закарпатської області Геннадій Москаль написав на своєму офіційному сайті, що «основний поставник сигарет для контрабанди – Львівська тютюнова фабрика». За його словами, проводяться обшуки на нелегальних гуртових складах, де скуповувались великі партії цигарок, щоб далі їх контрабандою направити через кордон. Голова Закарпатської облдержадміністрації пообіцяв повідомити результати перевірки, але переконаний: головні контрабандисти у Львові.
А радше неподалік Львова. Бо Львівська тютюнова фабрика розташована у містечку Винники. Двері тут зачинені. Охоронці через ворота повідомили, що всі працівники, в тому числі дирекція – у відпустці. «Зараз місяць фабрика не працює», – сказав охоронець. Телефон директора підприємства – поза зоною досяжності.
Однак Львівська тютюнова фабрика поширила офіційну заяву, в якій заперечила причетність підприємства до мукачівських контрабандних схем поставок цигарок на територію Євросоюзу і наголосила, що її фахівці здійснюють моніторинг тютюнового ринку, бо підпільно під львівською маркою виготовляють сигарети в інших областях і навіть за кордоном.
Синютка обіцяє все з’ясувати
У Львівській обласній адміністрації не змогли назвати ані імені директора тютюнової фабрики, ані реальних власників.
«Я обов’язково зреагую на звернення голови Закарпатської ОДА, хоч воно не було письмове, але публічне. Буде доручено правоохоронним органам перевірити цю заяву на території Львівської області», – пообіцяв в коментарі Радіо Свобода голова Львівської обласної держадміністрації Олег Синютка, який «оголосив бій» контрабанді на Львівщині.
В обласному управлінні СБУ відмовились від коментаря. Міський голова Винниківської міської ради Сергій Уваров розповів, що «проблем по Винниках з ними щодо оплати податків немає», заяву Москаля коментувати не наважився.
Коза замість верблюда
Львівська тютюнова фабрика за останні 15 років кілька разів змінювала власника. У 2003 році Володимир Квурт був запрошений на посаду директора підприємства, але через три роки звільнився.
Для Володимира Квурта наразі не є до кінця зрозумілою заява голови Закарпатської ОДА Геннадія Москаля. Адже той не вказав, з маркою чи без марок акцизного податку були знайдені сигарети на підпільній гуртівні на Закарпатті, до того ж, потрібно буде з’ясувати, чи справді це цигарки, випущені на львівській фабриці.
«Кам’янець Подільська фабрика вже не працює, Львівська фабрика остання, яка продукує і намагається втриматись на ринку. Везуть в Європу. На Заході сигарети коштують в одну ціну, а закупівельна ціна вища, ніж пропонує Львівська тютюнова фабрика. Тому, напевно, й отримали інтерес з боку європейських курців», – каже Володимир Квурт.
Контрабандними називають експерти сигарети «Jin Ling». Десять років тому саме львівська тютюнка отримала авторське право на випуск цих цигарок, дизайн яких схожий на відомий світовий бренд, лише на пачці замість верблюда намальована коза.
У коаліції громадських організацій та ініціатив «За вільну від тютюнового диму Україну» раніше заявляли, що контрабандні партії цигарок «Jin Ling» в Україні випускали у Львові і Донецьку, але яка ситуація з підприємством на сході зараз – невідомо. У Європу сигарети потрапляли, як зазначали експерти, через морський порт в Одесі і кордони Закарпаття, Львівщини, Волині. Обсяг продажу цих сигарет у рік сягав понад один мільярд доларів. А скільки проходить контрабандою?
За даними Центру контролю над тютюном, в Україні діє два напівлегальних тютюнових підприємства, на яких припадає 4% ринку цигарок. Загалом, стверджують експерти, весь тютюновий ринок в Україні контролює і відповідно отримує прибутки російська компанія.
Власне, контрабанду сигарет вважають головною причиною конфлікту зі стріляниною між «Правим сектором» і людьми народного депутата Михайла Ланьо у Мукачеві. У Львові очікують від Геннадія Москаля повідомлень про результати обшуків на нелегальних гуртівнях Закарпаття.