![]() |
Напередодні зустрічі пан Волкер дав інтерв’ю кореспонденту BBC Ользі Івшиній та розповів про своє розуміння того, як можна закінчити бойові дії на сході України.
ВВС: Як ви вважаєте, чому Росія направила на переговори з вами саме Владислава Суркова - людину, яка не є дипломатом?
Курт Волкер: Це вибір Росії. Я не хочу скаржитися на те, кого направляє Москва.
Якщо це людина, в якій упевнений Путін, якщо Путін упевнений, що (Сурков. - Ред.) може артикулювати позицію Росії й доносити назад інформацію, яку він отримує від нас, Франції або Німеччини, то мене це влаштовує.
Нам потрібен надійний канал взаємодії. Мені здається, з моменту мого призначення на посаду спецпредставника в липні ми не бачимо прогресу в переговорах.
Я б хотів, щоби Росія прийняла іншу точку зору. Вважаю, що якби Росія вийшла (з конфлікту. - Ред.), це було б в інтересах усіх сторін. (Росія послідовно заперечує участь в конфлікті - прим. ВВС)
Ми б хотіли бачити миротворчу місію, яка б гарантувала безпеку. І насамперед безпеку для людей, які живуть у зоні конфлікту.
Це створило б фундамент, на якому можна проводити місцеві вибори, амністію, запровадження пунктів про особливий статус Донбасу і виконання Мінських угод. І в результаті цих процесів, як і йдеться в угодах, ці території повернулися б під контроль України.
ВВС: Чому США взагалі беруть участь у переговорах щодо України? Цей конфлікт відбувається за тисячі кілометрів від Вашингтона і не становить прямої загрози безпеці США.
К.В.: Проста відповідь на ваше запитання: США почали брати активну участь у процесі на прохання Нормандської четвірки - Росії, України, Німеччини та Франції.
Тепер про інтереси США. Ми бачили, як одна країна вторгається в іншу країну, анексує одну територію, потім займає іншу територію, і конфлікт триває й триває. Це загрожує безпеці Європи в цілому.
У США є зобов’язання перед європейськими країнами. Й існування реального ризику для європейської безпеки означає, що є загроза і для США.
Нас також турбує гуманітарний аспект конфлікту. Кількість загиблих і вимушених переселенців жахає. Якщо ми можемо допомогти вирішити цей конфлікт і встановити мир, ми будемо це робити.
Ми хочемо, щоб всі громадяни України були в безпеці, - чи то етнічні росіяни, українці, кримські татари чи хтось іще. Ми хочемо побачити відновлення територіальної цілісності і єдності України. Це - найкраща основа для безпечного політичного порядку в Європі.
"Маю надію, що Путін хоче стати миротворцем"
ВВС:Чи є бодай якийсь шанс, що ситуація зміниться і Мінські угоди почнуть працювати?
К.В.: Це в руках Росії. Якщо Росія захоче, щоб в регіоні був мир, ми зможемо досягти цього. Але я не знаю, чого хоче Росія в цей момент. Потрібно почути це безпосередньо від Москви.
ВВС:Ви нещодавно згадали, що президентські вибори в Росії можуть відкрити нове вікно можливостей для вирішення конфлікту на Донбасі. Можете пояснити, що ви мали на увазі?
К.В.: Завжди є якісь віхи. Вибори в Росії відкриють нову сторінку. Це буде 4-й президентський термін Путіна.
І виникає питання, які його цілі й завдання? Яким він хоче бачити свій спадок? Сподіваюся, що Путін хоче, щоб його вважали миротворцем. Щоб, зрештою, він поклав край боям між росіянами й українцями і відновив повагу до Росії на міжнародній арені.
Якщо для нього це важливо, він може досягти цього.
"Росіяни в Україні мають проблеми лише на Сході"
ВВС: Кілька днів тому Верховна Рада України ухвалила закон про деокупацію Донбасу, в якому Росію назвали "країною-агресором". Що ви думаєте про цей закон, і як він може вплинути на ситуацію в регіоні?
К.В.: Я думаю, що цей закон просто описує стан справ. Він не додав нічого нового. З тактичної точки зору можна сперечатися, наскільки корисним є цей крок. Але фактично він нічого не змінює...
Це непотрібний конфлікт. У росіян немає причин воювати з українцями на сході України. По всій Україні російськомовні люди живуть нормальним життям. У них є робота і сім’ї, вони не піддаються дискримінації.
Єдине місце в Україні, де російськомовні люди стикаються з труднощами - це ті самі райони на сході країни, де триває конфлікт. І мені хотілося б сподіватися, що замість того, щоб продовжувати постачати, тренувати і контролювати сили (сепаратистів. - Ред.) на сході України, Росія зробила б кроки для встановлення миру.
Наприклад, вивести свої сили, завершити конфлікт і допомогти відновити нормальне життя в регіоні. Тому що всі хочуть нормального життя.
"З нашою зброєю не можна піти в атаку"
ВВС: Нещодавно відбулася ще одна важлива подія. США погодилися надати летальну зброю Україні. Як ви оцінюєте цей крок? Існує думка, що це може спровокувати ескалацію конфлікту.
К.В.: Сумний факт полягає в тому, що рівень насильства на сході України вже істотно зріс 2017 року.
Ми бачили різке збільшення кількості порушень пункту про припинення вогню у порівнянні з попередніми двома роками. І це відбувається за участі сил, які контролює й інструктує Росія.
Ми запропонували Україні оборонне озброєння. Наприклад, протитанкову зброю. Її можна використовувати тільки якщо на вас йдуть танки. І обсяги поставок досить невеликі в порівнянні з кількістю танків, які Росія розмістила на сході України.
Безумовно, все це озброєння не є ефективним для наступальних операцій і ескалації конфлікту. Але я сподіваюся, що наш крок продемонструє існування серйозної політичної підтримки суверенітету й територіальної цілісності України.
Україна як самостійна країна має право захищати себе від агресії. І вона має право шукати допомоги у інших країн, щоб закрити прогалини в своїй обороні. І у Києва є такі прогалини. США та інші країни намагаються допомогти їх закрити.
ВВС: Які ваші сподівання й цілі на цей рік?
К.В.: Мир, поза сумнівом. Ми хочемо побачити мир і закінчення боїв. Ми хочемо бачити всіх громадян України в спокої й безпеці.
Це могло б стати базою для початку повного виконання Мінських угод. І всього цього можна досягти за 12 місяців.