Доктор медичних наук, професор, Заслужений лікар України – Микола Васильович Гульчій (10.02.1956 - 21.08.2018) |
БФ «Квітна» звернувся до головного лікаря Київського міського клінічного ендокринологічного центру, доктора медичних наук, професора, Заслуженого лікаря України – Миколи Васильовича Гульчія, щоб нагадати жінкам правила профілактики захворювань щитоподібної залози.
Гормони щитоподібної залози важливі для функціонування кожної клітини організму
Гормон щитоподібної залози тироксин є дуже важливим для функціонування кожної клітини, з якої людина складається. Щитоподібна залоза виробляє його та транспортує в кров, а вона, у свою чергу, розносить тироксин по усіх клітинах нашого організму. Він насичує клітину, сидячи на рецепторах ядра клітини, і чекає, коли клітина його використає. Клітина ж його використовує для того, щоб отримати енергію для роботи, тобто тироксин бере участь у біохімічній реакції в клітині, і клітина в результаті утилізації краплин жиру і білка всередині неї, отримує енергію, тепло й виводить воду.
Гормони щитоподібної залози впливають на репродуктивні органи жінки
Він впливає на кожну клітину організму людини. Яйцеклітина – це теж клітина, вона потребує енергії під час дозрівання. Якщо гормональний фон хороший всередині клітини, це означає, що така клітина має достатню кількість енергії, зокрема, якщо йдеться про яйцеклітину, вона має достатньо енергії для дозрівання та запліднення і вагітність протікає нормально. Коли гормону мало, тоді яйцеклітина незріла, без енергії, і місячні йдуть, а вагітність не наступає, також при недостатній кількості гормону, вагітність на ранніх термінах може зірватись. Саме тому, перед тим як планувати вагітність слід обов’язково обстежити гормональний фон не лише яєчників, а й гормональний фон щитоподібної залози. У своїй лікарський практиці, я неодноразово зустрічав випадки, коли гормональний фон у дівчини був низьким, і вона обстежувала усе крім нього, і все було в порядку, за винятком гормонів щитоподібної залози, і як тільки ми підняли гормональний фон – вагітність наступила.
В організмі людини всі гормони взаємопов’язані через гіпофіз
В організмі, всі гормони взаємопов’язані. «Командування» всіх гормонів «сидить» у гіпофізі – це центральна залоза на основі мозку, яка виробляє контролюючі гормони. Деякі контролюючі гормони виробляються в одній і тій самій дольці гіпофіза, а для того, щоб гормон вироблявся долька повинна збуджуватись (будь-що виробляється у стані збудження). Коли збуджується певна долька гіпофізу з приводу якогось іншого гормону, а в тій самій дольці виробляється й інший гормон, то під час збудження він теж виробляється. Наприклад, при гіпотиреозі збуджується долька гіпофізу, щоб виробити тиреотропний гормон для стимуляції щитоподібної залози, бо через недостатність гормонів вона потребує стимуляції. Але, одночасно із тиреотропним гормоном, починає вироблятись пролактин, що виробляється у тій самій дольці, а він впливає на жіночу сферу, гальмуючи фолікул стимулюючий гормон, тоді яйцеклітина теж не дозріває. Тому деякі зміни одного гормону, можуть спровокувати й зміни іншого, таким чином спричиняючи різні жіночі проблеми.
Зміни гормону щитоподібної залози можуть спричиняти зміни в молочних залозах
На молочну залозу впливають гормони яєчників, але, оскільки гормони щитоподібної залози через гіпофіз та контролюючий тиреотропний гормон пов’язані з пролактином, то зміни гормону щитоподібної залози можуть спричиняти зміни в залозах, які відносяться до жіночої сфери. Тому жінкам завжди потрібно перевіряти гормони щитоподібної залози, контролювати їх рівень, при потребі нормалізувати.
Сьогодні є готові гормони, які нормалізують роботу усіх клітин в тому числі клітин залозистого епітелію молочної залози, ендометрію матки, оскільки там містяться рецептори тиреотропного гормону. Відтак, ще раз наголошую, що взаємозв’язок ендокринних залоз тісний і їх синергетична дія повинна бути завжди, а особливо під час вагітності.
Скринінг щитоподібної залози необхідно проходити до та під час вагітності
Ми радимо перевіряти вміст гормонів щитоподібної залози в клітинах жінкам, які готуються до вагітності чи стати мамами, незалежно від того чи було оперативне втручання в щитоподібну залозу чи ні, адже гормони, котрі вона виробляє мають неабияке значення для клітин всього організму, так само й для клітин малюка, бо дитина також складається з клітин і їй потрібні гормони щитоподібної залози для енергії клітин до розмноження та росту. Тому вагітним жінкам необхідно кожні 2-3 місяці визначати гормон щитоподібної залози, і якщо вони у нормі, то в жінки і в дитини все в порядку.
Ми маємо великий досвід в цьому, адже після Чорнобильської аварії досить багато дівчат прооперовано з діагнозом «рак щитоподібної залози», зараз вони знаходяться на замінній терапії, тобто приймають готові гормони, і я не бачу проблеми в плані вагітності чи виношування дитини і під час огляду все протікає добре.