 Актуально
 Чи знаєте Ви, що:
- гетьман Петро Дорошенко останні двадцять років свого довгого й бурхливого життя прожив у почесному засланні в Росії. Був Вятським воєводою. Отримав від російського царя в маленькому містечку Яропольче (Волоколамський повіт поблизу Москви) помістя - 1000 дворів і пенсію в 1000 карбованців. Там же він і помер 9 листопада 1698 року, де і був похований. Був тричі одружений, мав двох дочок і трьох синів. Його правнучкою, по лінії останнього шлюбу з Агафією Єропкиною, була .... дружина Олександра Пушкіна – Наталя Гончарова...
 Курс валюти:
 Погода в Україні:
|
 |
Кораблі ВМС в Азовському морі. Що змінилося?
Військова справа 28178 переглядів
Опубліковано - 24.09.2018 | Всі публікації | Версія для друку
У неділю два українські військові кораблі пройшли під Керченським мостом до Азовського моря та пішли до Бердянська (за даними прес-служби Військово-морських сил, станом на день понеділка, вони все ще в дорозі)."Ці судна стануть частиною новоствореної військово-морської бази українського флоту на Азові", - заявив президент Петро Порошенко.
На початку вересня до того ж Бердянська, щоправда сушею, вже доправили два малі катери Військово-морських сил України.
Чому Україна прагне наростити військову присутність в Азовському морі та як позначиться цей крок на судноплавстві, BBC News Україна спитала у військових експертів.
Що це за кораблі
Тепер до двох малих броньованих артилерійських катерів P178 "Лубни" та P177 "Кременчук" у Бердянську приєднаються пошуково-рятувальне судно A500 "Донбас" та морський буксир A830 "Корець".
Обидва кораблі досить старі, побудовані наприкінці 1960-х - на початку 1970-х років.
Й, за даними "Українського мілітарного порталу, мають досить скромне, як для військових суден, озброєння: на "Донбасі" встановлена спарена 57-мм артустановка ЗІФ-31 й крупнокаліберні 12,7-мм кулемети ДШКМ, на "Корці" - спарена турельно-баштова 12,7-мм установка "Утьос-М".
"Штабне судно "Донбас", перш за все, буде базою для катерів. В Бердянську наразі немає основи для базування екіпажів катерів. Тобто, грубо кажучи, це буде і плавуча казарма, і судно забезпечення", - пояснює військовий експерт та публіцист Михайло Жирохов.
"З військової точки зору штабний корабель просто посилить тилову складову, бойової цінності він не несе. Але тилова функція дуже важлива, адже екіпажам немає де жити у Бердянську", - додає він.
За його словами, хоча "Донбас" достатньо старий, але покладені на нього функції "бази" він виконувати цілком зможе.
Що ж до "Корця", то він фактично виконував свої прямі функції буксира - тягнув "Донбас" останню частину шляху (корабельний трос видно на фото). Водночас у тому, що для цього походу обрали саме "Корець", можна угледіти й символічну складову, адже основа екіпажу цього судна перейшла сюди з тральщика "Черкаси" - корабля, який найдовше відмовлявся спустити український прапор під час анексії Криму Росією.
"Плюс це була медійна складова, адже політично Росію поставили перед вибором: чи вони пропустять через Керченську протоку, чи ні. Якби Росія пішла на загострення, то перед засіданням ООН це могло б мати наслідком додаткові санкції", - припускає Михайло Жирохов.
"Цими діями Україна, умовно, відтискає Росію від 12-мильної прибережної зони десь до половини Азовського моря", - розповідає BBC News Україна керівник Українського мілітарного центру Тарас Чмут.
Як розвивалося загострення на Азові
Київ вже кілька місяців звинувачує Росію у тому, що її військові і прикордонники свідомо ускладнюють рух торгових суден з різних країн до Бердянська та Маріуполя через тривалі перевірки в Азовському морі та у Керченській протоці, чим завдають значні збитки обом портам.
У Росії ж наголошують, що всі догляди проводять у рамках міжнародних правил та власних законів.
Загалом же, це стало своєрідною відповіддю на те, що у березні Україна затримала екіпаж кримського судна "Норд" - його капітана звинуватили у незаконному перетині кордону з анексованим Кримом.
В Росії той випадок назвали "державним піратством" й поступово запровадили посилений режим проходження в Азовське море - перевірки суден іноді можуть тривати дві-три доби.
"Спочатку зупиняли біля Керченської протоки, потім далі, у центрі Азовського моря, а потім вже мало не на рейді Маріуполя і Бердянська. Тобто, з кожним етапом росіяни умовну лінію зіткнення наближали до українського берега", - відзначає Тарас Чмут.
"Присутність Військово-морських сил (України. - Ред.) цю лінію має повернути назад", - додає він.
"Вони (Кораблі російських прикордонників. - Ред.) все одно можуть підходити, але якщо раніше їм на переріз виходили лише катери Прикордонної служби, то тепер - хоча б два броньованих катери військово-морських сил України", - звертає увагу Тарас Чмут, нагадуючи про катери "Кременчук" і "Лубни", які переправили раніше.
"Треба розуміти, що Україна може зменшити кількість доглядів безпосередньо в Азовському морі - при переході від Маріуполя і Бердянська. Але ми не можемо нічого вдіяти з тим, що Росія буде блокувати судна на проході Керченської протоки, тому що вона її контролює", - каже експерт.
Ризик бойового зіткнення
Експерти не вважають, що збільшення військової присутності України в Азовському морі зараз може призвести до прямого бойового зіткнення з російським флотом.
"Я б не сприймав це як пряму загрозу для України чи Росії. Просто Україна бачить проблему і реагує на неї тими силами і засобами, які в неї є", - поясню Тарас Чмут.
"Було б в нас багато катерів з ракетами, то ми б направили туди більше сил. Але їх немає. І є ще Чорне море, де криза не менша. Тому Україна змушена розпорошувати свої мінімальні сили, щоб закривати всі дірки", - нарікає керівник Українського мілітарного центру.
А Михайло Жирохов каже, що загалом про серйозне нарощування військової присутності України мова поки що не йде.
"Все ж катери, які там перебувають, - вони не морехідні. Хоча Азовське море й морехідне, але коли зараз будуть осінні дощі й шторми, вони не зможуть виконувати задачі далі від прибережної зони - наприклад, вихід на середину Азовського моря", - розповідає експерт.
"У прикордонників є свої катери, але вони також мають досить обмежену морехідність", - додає він.
За словами Михайла Жирохова, все це - скоріше заділ на майбутнє, коли в українського флоту з’являться потужніші військові кораблі, як, наприклад, американські 30-метрові катери класу "Айленд", про можливу передачу яких від США говорять ще з 2014 року.
Загалом же, сили флотів України та Росії в Азовському морі неможливо порівнювати.
"У Росіян там поруч облаштовані військові бази Новоросійськ і Таганрог. А в Україні Азовське море взагалі не призначалося для базування бойових кораблів. Тому створювати все з нуля - дуже непросто. Тим більше, що бойові кораблі мають певні особливості у порівнянні з цивільними", - каже Михайло Жирохов.
А Тарас Чмут нагадує і про потужний азовський флот Прикордонних частин ФСБ - аналога української Берегової охорони:
"У Росії прикордонників у принципі більше. Є сучасні катери і кораблі з потужним озброєнням: артилерійськими установками, кулеметами, стабілізацією, сучасним зв’язком та навігацією".
"За потреби, Росія може у будь-який момент перекинути до Азовського моря скільки їй буде потрібно Чорноморського флоту чи Каспійської флотилії. У них ресурс значно більший, ніж в України", - підсумовує експерт.
 До теми:
 Публiкацiї за темою «Військова справа»:
- Загроза вторгнення РФ: чи готові українці оборонятися
Анастасія Шепелева DW На тлі скупчення російських військ біля кордону України і загрози вторгнення РФ DW поцікавилась, як багато українців готові взяти в руки зброю і стати на захист своєї країни. - «Спалити вщент дві дивізії»: як зброя від союзників допоможе Україні відбити наступ Росії?
Роман Пагулич, Левко Стек, Ярослав Кречко Радіо Свобода Загроза широкомасштабного нападу Росії на Україну відкрила для Києва вікно можливостей – на заході, після років війни на Донбасі, почули прохання українського керівництва про додаткове озброєння для оборони. Цієї зброї вже зараз – тисячі одиниць і постачання продовжується. - Борис Джонсон: Росія готує блискавичний напад на Київ
BBC У понеділок лідери США та Європи узгодили спільний план дій на випадок вторгнення Росії в Україну. - Україна зіткнулася з більшим оточенням: війська Росії входять до Білорусі
Браян Вітмор Радіо Свобода Від військових розгортань до кібератак, Білорусь тепер безсумнівно є повноправним учасником кампанії Росії проти України, що загострюється. - Протидія морській загрозі Росії, що зростає у Чорноморському регіоні
Скайлер Блейк Радіо Свобода Тиждень важливих переговорів між російськими та західними чиновниками не зміг зменшити геополітичну напруженість у Східній Європі, де Москва зосередила понад 100 тисяч військових на кордоні з Україною і погрожує невизначеними «військово-технічними заходами», якщо її ультиматуми про припинення співпраці Україна-НАТО не будуть виконані. - Підготовлені військові та оборонне озброєння: що Україна може протиставити російській армії
Юрій Баранюк, Валерія Сизоненко Радіо Свобода Незалежні аналітики з Conflict Intelligence Team та низка українських політиків, враховуючи президента Володимира Зеленського, стверджують, що біля кордонів України та в анексованому Криму Москва зосередила близько 100 тисяч військових. Представник Головного управління розвідки Міноборони України Вадим Скібіцький називає більш точну цифру – 106 тисяч солдатів та офіцерів. Це частини регулярної армії та техніки. - Військові навчання Білорусі та Росії: на що зважиться “Союзна рішучість”
Олександр Бураков DW У лютому на білоруській території пройдуть навчання збройних сил Білорусі та Росії. - 240 тисяч солдатів та F-35. Чи боїться Фінляндія російської агресії
Марк Крутов Радіо Свобода Незважаючи на побоювання Росії, Фінляндія має намір до останнього відкладати можливість вступу до НАТО. - Путін посунув дату можливого вторгнення до України ближче до весни
BBC Попри деяке уповільнення нарощування сил на кордоні з Україною та навіть попри відведення невеликої кількості військ, загроза вторгнення з боку Росії так і не зникла, пише New York Times. Утім, саме вторгнення залежить від дуже багатьох факторів. - Казахстан: «антитерористична спецоперація» в Алмати і повідомлення про жертви
Голос Америки, Радіо Свобода В Алмати, де напередодні був запроваджений надзвичайний стан через акції протесту, триває «антитерористична спецоперація». Військові і бронетехніка зайшли на головну площу міста. Низка ЗМІ, з посиланням на пресслужбу МВС Казахстану, повідомляють про загиблих серед сил правопорядку та учасників акцій. |
 |
 Публікації:
 Останні новини:
 Популярні статті:
|