Президент Путін цим указом затвердив поправки до російського законодавства, які передбачають надання військам Національної гвардії, які охороняють акваторію Керченської протоки та Керченський міст, права блокувати судна у разі спроб "незаконно перетнути і проникнути в акваторію, а також спроб залишити її".
Кілька днів тому російський президент заявляв, що проведення навчань "Сі Бриз 2021" у Чорному морі за участі країн НАТО - це суттєва проблема для безпеки Росії.
Тож появу указу експерти пов’язують передусім саме з присутністю іноземних кораблів у тому регіоні.
"Право сили"
Але вони кажуть і про інші причини указу російського президента.
Після анексії Криму в 2014 році Кремль постійно демонструє, що Керченська протока - це територіальні води Росії. Попри те, що досі є чинною угода, яку у 2003 році підписали Володимир Путін і Леонід Кучма.
Документ, ратифікований парламентами у 2004-му, передбачає, що Керченська протока і акваторія Азовського моря є водами спільного користування двох країн.
"Цей указ є продовженням намагань Володимира Путіна легалізувати анексію Криму правом сили", - каже в інтерв’ю ВВС News Україна заступник директора з міжнародних питань Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь.
"Як було з Defender, коли міноборони Росії заявило, що обстріляло корабель. Росія вважала, що він перебував у російських територіальних водах, хоча ніхто в світі не визнає, що це так. Але таким чином Путін намагається довести, що Росія анексувала не лише суходіл Криму, але й величезні морські простори. Однак ця ситуація показала, що ніхто таких його фантазій не визнає", - додає Михайло Самусь.
"Перетворює Азовське море у внутрішнє озеро"
Володимир Путін 30 червня під час щорічної "прямої лінії" з росіянами сказав, що його турбує "військове освоєння української території західними країнами", маючи на увазі "Сі Бриз 2021".
"Військове освоєння територій, яка безпосередньо межує з нами, - це створює для нас суттєві проблеми у сфері безпеки", - заявив він.
У той же час, на загрозах наголошують в МЗС України.
"Перебуваючи під безпосереднім керівництвом президента Росії, Росгвардія може бути використана для створення додаткових необґрунтованих перешкод для свободи мореплавства у Керченській протоці та Азовському морі", - наголошує речник МЗС Олег Ніколенко.
В МЗС також вказують, що Росія "створює чергові перешкоди для міжнародної навігації та перетворює Азовське море у своє внутрішнє озеро", порушуючи зобов’язання за Конвенцією ООН з морського права та інші норми міжнародного права.
"Цей закон грубо нехтує правами України як прибережної держави щодо Чорного та Азовського морів і Керченської протоки. (...) Такі агресивні дії загрожують як національній безпеці України, так і безпеці та стабільності Південно-Східної Європи", - наголошує Олег Ніколенко і закликає до термінової "консолідованої міжнародної відповіді на протиправні дії Росії в Чорному та Азовському морях".
"Сі бриз" і весь корабельний склад ЧФ
Представник Головного управління розвідки міністерства оборони України Вадим Скібіцький каже, що "для спостереження за міжнародними морськими маневрами "Сі бриз 2021" Росія вивела в море весь корабельний склад Чорноморського флоту".
"Країна-агресор намагається продемонструвати, що вона готова до захисту своїх інтересів із використанням військової сили. Але Росії явно не вистачає сил і засобів в Чорному морі", - заявив Вадим Скібіцький.
За даними ВМС України, цьогоріч у навчаннях, які передбачають ведення бойових дій за стандартами та процедурами НАТО, беруть участь 30 кораблів, катерів та суден, понад 30 літаків і вертольотів, п’ять тисяч військових та 50 одиниць озброєння і військової техніки. Навчання проходять в Одесі, Очакові, Дністровському лимані, Кінбурнській косі, островах Зміїний і Первомайський.
Керівник військових програм Центру глобалістики "Стратегія XXI" Павло Лакійчук вважає, що наказ Володимира Путіна військовим блокувати іноземні судна - "це відповідь на дії західних країн, які зараз активно демонструють своє право на судноплавство у міжнародних водах".
Гра на нервах чи реальна ескалація
Експерти, втім, стримано оцінюють імовірність ескалації у регіоні Чорного і Азовського морів.
"Сам Путін навряд чи хотів би мірятися військовою силою, бо він розуміє, що російський флот у порівнянні з флотами країн НАТО технологічно відсталий", - каже Михайло Самусь із Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння.
"Росіяни останніми часом штучно роздмухують тему появи іноземних суден нібито в її територіальних водах", - вважає Павло Лакійчук.
"Нічого глобально в регіоні не зміниться. Бо указ не означає, що росіяни все відразу закриють", - вважає ексзаступник начальника генштабу Збройних сил України Ігор Романенко. В статті для УНІАН він каже, що Росія продовжує "грати на нервах", адже і раніше російські прикордонники безпідставно зупиняли судна в Керченській протоці.
Наймасштабнішим конфліктом у цьому регіоні з часу анексії Криму Росією стали події листопада 2018 року, коли російські прикордонники обстріляли і захопили українські кораблі.
А говорити про врегулювання проблеми із кордоном в Азовському морі і Керченській протоці після 2014 року не доводиться: навіть згода Києва на такі переговори з Росією означала б легітимізацію анексії Криму.
Тому Україна іде шляхом подання судових позовів у міжнародних судах. І указ президента Росії про блокування суден у Керченській протоці, вважають українські експерти, може стати черговим підтвердженням порушень міжнародних угод російською владою.