![]() |
Завідувачка психіатричного відділення центру психічного здоров’я населення Рівного Наталія Миронюк зазначила, що люди сплять для того, щоб відпочити. У цей час у нервовій системі відбуваються складні фізіологічні процеси, які перетворюють отриману під час неспання інформацію. Сон — це процес гальмування в корі головного мозку.
— Чому нам сняться сни?
— Коли порушуються процеси гальмування в корі головного мозку, сон стає неглибоким, тоді людина бачить сновидіння. Це відбувається тому, що людина не завжди може повністю відключитися від тих подій, які трапилися з нею протягом дня, або ж проблем, які взагалі існують.
— Скільки ж треба спати людині?
— З наукової точки зору треба спати 7-8 годин на добу, але все це дуже індивідуально. Комусь може вистачити й п’яти годин. Та головне — треба пам’ятати про якість, а не тривалість сну.
— Яка ж має бути гігієна сну?
— Насамперед лягати спати треба в один і той самий час. Зрозуміло, що по можливості. Ліжко, одяг мають бути зручними, провітрена кімната, чиста постіль. Бажано за півтори-дві години до сну погуляти на свіжому повітрі, прийняти ванну. Послухати спокійну музику, не перевантажувати себе думками. На ніч не варто пити тонізуючих напоїв. Ліпше випити кефіру, молока, можна зробити чай з мелісою, м’ятою, коренем валеріани.
— Часто зранку прокидаєшся з відчуттям, що так і не відпочив за ніч. Що робити?
— Звечора бажано не нервуватися, і загалом навчитися відпочивати. Тобто вміти відволікатися від проблем, розслаблятися. Наприклад, якщо у людини є улюблене заняття, окрім роботи, вона може цим зайнятися. Для жінки, наприклад, вишивання, в’язання, для чоловіка — риболовля.
— Буває, що після обіду хочеться поспати, що порадите?
— Якщо у людини є така можливість, то треба нею скористатися. Бажано з 13-ї до 14-ї години поспати хоча б 15 хвилин. За цей час організм відновить сили і ви відчуєте, що відпочили. А дітям вдень неодмінно треба спати.
— Як же поліпшити якість сну?
— Якщо людина здорова, то їй просто необхідно дотримуватися режиму сну, а коли виникають проблеми, то можна вживати й снодійні препарати. Вони продаються без рецепту, ці ліки відтворюють фази нормального сну, не затримуються в організмі та не шкодять здоров’ю. Це “Сановал”, “Івадал”, “Зопіклон”. Звичайно, що вживати довше семи днів їх не варто.
— Якщо дитина погано спить, як цьому зарадити?
— Зазначу, що для здоров’я дитини сон має дуже важливе значення. Ще змалечку треба в один і той самий час класти дитину спати. Це ненормально, коли п’ятирічна дитина, скажімо, бавиться до півночі й не хоче спати. Це все призводить до порушення сну. З’являються жахи. Це може свідчити про серйозні психологічні захворювання, а тому треба звернутися до дитячого психіатра або ж педіатра.
Перед смертю сняться пророчі сни