Він подав у відставку з поста голови політради Соціалістичної партії відразу ж після створення антикризової коаліції і назвав свого колишнього соратника Олександра Мороза "зрадником". Нині він займає один з видних постів в опозиційному Блоці Юлії Тимошенко. Про передвиборні і післявиборні плани БЮТ, а також про своє бачення поточної політичної ситуації в Україні Йосип Вінський розповів РБК-Україна.
РБК-Україна: Останнім часом звучали багатократні звинувачення з приводу зриву домовленостей між Президентом, прем'єр-міністром і головою ВР, причому з обопільними звинуваченнями? Хто, на вашу думку, дійсно порушив домовленості?
Йосип Вінський: Абсолютно очевидно, що Олександр Мороз від свого підпису під заявою відмовився. Тобто де-факто один з учасників домовленостей вже зірвав їх. У мене особисто не було жодних ілюзій з цього приводу, я розумів, що так вийде. Я не вірю в те, що О.Мороз сьогодні може піднятися над своїм особистим баченням ситуації до державного бачення. Що стосується Януковича, то тут ситуація, мені здається, стійкіша. По-перше, є його особисте реноме, по-друге, він чудово розуміє, що без проведення виборчої кампанії уряд буде в дуже складній ситуації і, по-третє, я думаю, він розуміє, що у Президента ще не всі інструменти вичерпані. Я чомусь думаю, що ці двоє точно домовляться.
РБК-Україна: Як Ви пояснюєте дії О.Мороза? Чому він настільки категорично проти дострокових виборів?
Й.В.: Я думаю, вся логіка поведінки Олександра Олександровича диктується його бажанням якомога довше залишатися на посаді спікера. І рік тому, і зараз кожен його вчинок мотивувався цим бажанням. Він розуміє, що в рамках підписаних угод, в рамках майбутньої передвиборної кампанії він в кріслі спікера не залишиться. Тому його основна лінія – затриматися в кріслі годови Верховної Ради. От і все, дуже проста логіка.
РБК-Україна: О.Мороз знову погрожує 300 голосами в парламенті. Наскільки це реально?
Й.В.: Я не знаю, що він має на увазі. Депутати від опозиції склали свої повноваження. Парламент недієздатний. Яким чином спікер на сьогодні збирається відновити його дієздатність, враховуючи, що в Центрвиборчкомі політичний паритет, я не знаю. Я не думаю, що у нього є якась реальна схема реалізації цих заяв.
РБК-Україна: Як Ви ставитеся до ініціатив пана Мороза по внесенню змін до Конституції України?
Й.В.: Ніхто зараз серйозно не відноситься до цих заяв Мороза. Ми, до речі, самі пропонували вирішити питання по внесенню змін, але спікер нам відмовив. Вони прийшли до парламенту, створили більшість. Хто заважав коаліції зробити це восени минулого року? Я думаю, що Олександр Олександрович просто таким чином намагається організувати собі піар - так, про всяк випадок, під виборчу кампанію. Він хоче показати свою значущість і впливовість в українській політиці.
РБК-Україна: Конституція, що діє, через велику кількість суперечностей між політичними силами стала документом, який можна читати по-різному. На думку БЮТ, які зміни в Основний закон є необхідними?
Й.В.: Ми не раз про це чітко говорили. Наше бачення ситуації наступне - не може бути на перехідному етапі, в критичній, можна сказати, ситуації, парламентсько-президентської республіки в Україні. Може бути або чисто парламентська, або чисто президентська. Ви ж самі розумієте, що суперечності, які, наприклад, в Європі вирішуються шляхом політичного компромісу, переговорів і т.д., у нас носять характер радикального протистояння. Виходячи з цього, необхідно чітко визначитися, чого саме хоче виборець.
РБК-Україна: Ви вважаєте, що потрібний референдум?
Й.В.: Це очевидно. Є необхідність, щоб люди висловили свою думку. А потім під ту модель, яку вибере народ, треба сформувати нову Конституцію, в якій не буде двозначностей, непорозумінь, подвійних трактувань і не буде потреби з кожного питання ходити до Конституційного суду, який сьогодні недієздатний. Конституційний суд не можна формувати парламентом.
РБК-Україна: Коли краще провести цей референдум? Може, разом з виборами 30 вересня?
Й.В.: Я думаю, що під час виборів його не потрібно проводити. Потрібно сформувати парламент, а потім вже спокійно провести реформування Конституції.
РБК-Україна: Колишні члени БЮТ недавно зробили перші кроки по реанімуванню фракції БЮТ у ВР. Чи будете ви в судовому порядку оскаржити їх дії?
Й.В.: Так, ми готуємо відповідне судове звернення. Хоч і чітко розуміємо, що це чистої води політична гра, не більше. У них немає ніяких повноважень відтворювати фракцію Блоку Юлії Тимошенко - ні політичних, ні організаційних, ні кадрових, ні юридичних. Це абсолютний блеф.
РБК-Україна: Які кроки робитиме БЮТ, якщо у разі перемоги демократичних сил і створення нової коаліції ПР захоче ще одних дострокових виборів і піде тим же шляхом складання повноважень 151-го народного депутата?
Й.В.: Я не думаю, що так просто буде будь-якій іншій політичній силі піти на подібний кардинальний крок. І я не думаю, що так просто буде кожному депутатові це зробити. Це дуже гостра зброя і очевидно, що треба серйозно подумати перед тим, як її застосовувати. Але про це потрібно буде думати вже після виборів. Спочатку потрібно провести вибори, а потім вже новий парламент повинен, з урахуванням всіх тих політичних уроків, які він отримав за останній рік, провести певні зміни.
РБК-Україна: Ваші політичні партнери – НУ - вже почали виборчу кампанію. В.Кириленко активно їздить по регіонах. Коли БЮТ почне виборчу кампанію?
Й.В.: Вона вже давно йде. Повірте мені, поїздки лідерів - це не найголовніший аспект виборчої кампанії. Наша партія знаходиться в режимі виборчої кампанії з квітня. Може, вона ще не повну силу розгорнена, тому що немає виборчої кампанії де-юре, але у нас штаби працюють, всі команди сформовані. А лідер поїде в передвиборний тур тоді, коли буде рішення ЦВК про проведення виборів.
РБК-Україна: На сьогодні у БЮТ вже сформований виборчий список. Чи вноситимуться до нього ще які-небудь зміни?
Й.В.: Невеликі перестановки, очевидно, будуть. Вони пов'язані з тим, що, по-перше, декілька чоловік вже за час після першого з'їзду пішли (Замковенко та інші). Зрозуміло, що цих людей в нашому списку не буде. Крім того, з'явилися нові люди з регіонів, які, ймовірно, будуть внесені до списку. Ми зараз працюємо над закріпленням депутатів за кожним виборчим округом для ведення кандидатської виборчої кампанії, для цього очевидно, теж будуть внесені певні корективи. Але кардинальних змін не буде.
РБК-Україна: Скільки відсотків голосів виборців плануєте узяти на виборах?
Й.В.: Наша мета дуже проста – ми повинні отримати стільки голосів, щоб бути першими.
РБК-Україна: Фракція БЮТ часто критикувала прихід до парламенту бізнесменів і представників крупного капіталу. На минулих виборах за списками БЮТ у ВР прийшло близько 30 бізнесменів. Скільки їх в новому списку БЮТ?
Й.В.: У новому списку їх менше. І обов'язково слід додати, що це люди, які давно вже не є бізнесменами. Всі вони вже довгий час політики. Навіть ті, яких в першу чергу мають на увазі, кажучи про бізнесменів в нашому списку (наприклад, Буряк, Васадзе, Фельдман), - це люди, які пройшли вже третє скликання в парламенті. Називати їх чисто бізнесменами не можна. Це некоректно. Це політики, які вже не здійснюють управління підприємствами. Вони виконали всі необхідні процедури з передачі бізнесу. Нових людей такого плану у нас в списку немає.
РБК-Україна: Якщо говорити про формування коаліції і Кабінету Міністрів після виборів, за вашим прогнозом, як швидко це відбудеться?
Й.В.: Коаліція буде створена на другий день. А Кабмін – на третій. Кожна партія має свою логіку і знає логіку партнера. На кожну посаду люди вже підібрані. Я не бачу проблеми на сьогодні в рішенні кадрових питань, якщо не буде зруйновано угоду, яку ми підписали в попередній коаліції, де чітко написано, що той, хто набирає більше голосів – той висуває прем'єр-міністра, ну і далі по черзі.
РБК-Україна: Прем'єр-міністром буде Ю. Тимошенко?
Й.В.: На мою думку, так.
РБК-Україна: На якій посаді ви бачите себе в новому Кабміні?
Й.В.: Я буду на тій посаді, яку визначить для мене політична сила, в якій я сьогодні знаходжуся. Як скажуть, так і буде. Я людина команди. Вони знають мої здібності, мої можливості. Я ні з ким поки не говорив на цю тему.
РБК-Україна: Коаліція з ПР можлива?
Й.В.: Ні. У БЮТ - ні.
РБК-Україна: А у "Нашої України"?
Й.В.: А про це питайте у "Нашої України". У БЮТ категорична лінія, вона пройшла випробування часом, це наша позиція. Адже ми могли б піти і рік тому в цю коаліцію, але ми цього не зробили. І я не бачу причин, щоб ця позиція похитнулася.
РБК-Україна: Якщо БЮТ знову буде в опозиції після виборів і протистояння продовжиться, чи будете ви ще раз йти шляхом розпуску ВР?
Й.В.: Ми ж не закликали до дострокових виборів у вересні і в жовтні минулого року. Чому? Тому, що тоді була коаліція 240 голосів, вона працювала в рамках певних процедур. Так, було порушення з боку Морозу, який не оформив свій вихід з коаліції демократичних сил. Так, переступили межу Регіони, коли 5 або 6 чоловік узяли до складу коаліції, порушивши Конституцію України. Але ми просто попередили про це Президента і суспільство. І до якихось різких дій не вдавалися. Навпаки, ми їм запропонували: давайте приймемо закон про опозицію, про імперативний мандат, про новий регламент. Ми були готові працювати конструктивно і в опозиції. Але потім ми побачили, що коаліція не має ніякого наміру будувати демократичні відносини з опозицією, а просто хоче узурпувати владу в країні. І коли вони зрозуміли, що їм заважає Президент, і почали збирати 300 голосів для того, щоб прибрати і його, ми встали разом з Президентом на одну сторону барикад. З'явилося загальне розуміння того, що я, наприклад, розумів ще в липні минулого року, коли виходив із СПУ. Все, що я прогнозував, на жаль, збулося.
РБК-Україна: А якщо все повториться?
Й.В.: Боротимемося.
РБК-Україна: Шляхом розпуску Парламенту?
Й.В.: Заходи будуть адекватні ситуації. Будь-які конституційні дії, які не допустять побудови авторитарного режиму, які не допустять руйнування демократичного розвитку країни, будуть для нас прийнятними.
Розмовляла Крістіна Шандренко.