Учені з'ясували, що культурні відмінності можуть виявлятися навіть на рівні клітин мозку. Так звані «зони емпатії» - дзеркальні нейрони - реагують з різним ступенем активності на дії представників своєї культури, і людей іншої національності та виховання.
Дзеркальні нейрони по-різному реагують на певні дії, або на зорові і слухові сигнали, проведені самою людиною, і якщо дана дія здійснюється кимось іншим. Причому цей інший може бути як людиною, так і представником іншого виду; важливо, щоб дію можна було чітко інтерпретувати. Багато учених вважають, що в імпульсах дзеркальних нейронів закодовані шаблони певних дій, що дозволяє людині вмить розуміти інших людей або тварин без необхідності логічного мислення.
Дослідницька група з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі під керівництвом Іштвана Молнара-Чакача (Istvan Molnar-Szakacs) провела експеримент, метою якого було визначення реакції дзеркальних нейронів на дії представників своєї і чужої культури. В ході одної з експериментальних серій декілька американців дивилися на жестикулюючих акторів, один з яких був американцем, а інший - жителем Нікарагуа.
Обидва актори робили жести, прийняті в американському культурному середовищі, латиноамериканському середовищі, а також безглузді. Одночасно мозок випробовуваних досліджували методом транскраніальной магнітної стимуляції з метою визначення рівня кортіко-спінальної збудливості, яка використовувалася як показник активності дзеркальних нейронів.
Виявилось, що активність «зон емпатії» американців при спостереженні за американським актором була набагато вища, ніж при спостереженні за нікарагуанським, у тому числі і тоді, коли нікарагуанський актор показував жести, прийняті в американському середовищі. «Дане дослідження було одним з перших, що показали нейро-біологічну реакцію на культурно-специфічні стимули. Ми визначили, що національність і культурні відмінності впливають на нейронну активність мозку», - заявляють автори дослідження.
Можливо, глибше сприйняття представників своєї культури закладене в людині для того, щоб він міг швидко адаптуватися до локального середовища.